Türk bankacılık sisteminde türev ürünlerin kullanımı
The usage of derivative products in Turkish banking system
- Tez No: 215426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bretton Woods sisteminin çöküşü ile birlikte uluslararası finansal sistemdeoluşan belirsizlik, fiyat ve faiz oranlarında büyük dalgalanmalara, sonrasındateknolojik gelişmelere ve mali piyasalarda yeni atılımlara sebep olmuştur. Yenifinansal araçların ortaya çıkışını sağlayan temel sebep, politik ve ekonomikbelirsizliklerin global ekonomilerde bazı finansal riskleri bünyesinde barındırması vebu durumun karar mekanizmasının sağlıklı işlemesini zorlaştırmasıdır. Bankalarçeşitli amaçlarla türev işlemler yaparak hem kendilerine hem de müşterilerineavantaj sağlamaktadırlar.Konuyla ilgili olarak; 1995 yılında İngiltere'de Uluslararası MuhasebeStandartları Komitesi (IASC), 1998 yılında ABD' de, Finansal MuhasebeStandartları Kurulu (FASB), yayınladıkları standartlar ile türev ürünlerinmuhasebeleştirilmesi hakkında gerekli çerçeveyi oluşturmuşlardır. Türev işlemlerinvergilendirilmesi ise işlemin yapılış gayesine göre değişmektedir. İşlemlerin çoğubelirli istisnalarla vergiden muaf tutulmuştur.Çalışmada Türk bankacılık sisteminde türev ürünlerin kullanım amaçlarınıntespit edilmesi, sistemdeki etkinliğinin, bankalardaki karar mekanizmalarının, işlemsüreçlerinin belirlenmesi ve etkin bir şekilde kullanılıp kullanılmamasınınsebeplerinin araştırılması amaçlanmıştır. Türev işlemlerin dünya'da ve Türkiye'dekikullanım hacimleri sayısal olarak verilmiş, kullanım amaçları kıyaslanmayaçalışılmıştır. Hazırlanan görüşme formu yardımı ile, Türkiye'deki banka yöneticileriile yapılan görüşmelerden ürünlerin kullanımı ile ilgili genel fikirler ve piyasa ileilgili bilgiler edinilmiş, türev işlemlerle ilgili bakış açıları ve gereklilikler tespitedilmiştir.Türkiye'de türev ürünlerin yeterince kullanılmadığı, bununda büyük ölçüdepiyasa şartlarının oluşmamasından kaynaklandığı, en çok kullanılan ürünlerinforward ve swap olduğu ve işlemlerin karlılığa pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.İşlemler genellikle risk yönetimi amaçlı yapılmakta, en çok döviz riski içinkullanılmakta, genellikle dış ticaret şirketleri tarafından talep edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The uncertainities on international financial system, following the collapse ofBretton Woods system caused fluctuations firstly in prices and interest rates thentechnological development and new advances in financial markets. The main reasonsfor the new financial instruments realized in the market are as follow; political andeconomic uncertainties carry some financial risk in global economies and this affectsthe functioning of the decision mechanism negatively. Banks provide some benefitsfor theirselves and also for their customers, by using derivatives instruments forcertain purposesRegarding with the subject; the necessary framework was formed by theaccounting standards which were published by International Accounting StandardsCommittee (IASC) in 1995 in England and by Financial Accounting Standards Board(FASB) in 1998 in the USA, related to accounting of derivatives instruments. Thetaxation of derivatives instruments can be altered depending on the purpose of thetransaction. Most of the transactions were exempted from tax with certainexceptions.In this study, in the Turkish Banking System it is aimed to be determined theusage objection of derivatives, effectivity of the system, decision mechanism of thebanks and the transaction processes, also be examined the reason of whether thederivatives instruments are used effectively or not. Volumes of the derivativetransactions in the world and in Turkey are given quantitatively and the usage aimsare tried to be compared. With the help of the negotiation forms used for theinterviews made with the bank managers in Turkey, information and opinions areobtained about the usage of the products and the market. Besides, point of views andnecessities are determined related to the derivative transactions.In Turkey it is determined that derivatives are not being used enough becausethe market rules are not well composed, also forward and swap are most usedderivatives and using derivatives positively affects profitability. It is stated thatderivatives are generally used for risk management, mostly against foreign exchangerisk and demanded by foreign trade companies generally.