Konya merkezindeki müzelerin ve tarihi mekanların tarih öğretiminde kullanılmasına ilişkin lise tarih öğretmenlerinin görüşlerinin değerlendirilmesi
Relating the usage of teaching history about museums and historical places in Central Konya to the evaluation of high school history teacher?s opinions
  1. Tez No: 215438
  2. Yazar: HASAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Alan araştırması niteliği taşıyan bu çalışma Tarih Öğretimi, Gezi Gözlem-AlanGezileri Yöntemi; Tarih Öğretiminde Müzeler ve Tarihi Mekanlar, Konya MerkezindekiBelli Başlı Müzeler, Tarihi Mekanlar ve Bunların Tarih Öğretiminde Kullanılmasınaİlişkin Değerlendirmeler; Tarih Öğretmenlerinin Müze Eğitimine İlişkin Görüşleriolmak üzere üç ana bölümden oluşmuştur. Tarih Öğretmenlerinin Müze Eğitimineİlişkin Görüşlerinin bulunduğu üçüncü ana bölüm, bulgular ve yorumlar, sonuçlar veöneriler alt bölümlerinden oluşmaktadır.Bu araştırmanın amacı Konya merkezindeki tarih öğretmenlerinin müzelerin vetarihi mekanların tarih öğretiminde kullanılmasına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır.Bu araştırmada Konya merkezindeki tarih öğretmenlerine 59 sorudan oluşan anketuygulanmıştır.Ankette öğretmenlere yöneltilen sorular Dr. Bahri Ata'nın doktoraçalışmasında kullandığı sorulardır. Çalışmaların içerik benzerliği göz önündebulundurulduğundan böyle bir uygulama tercih edilmiştir. Elde edilen veriler istatikselyöntemlerle yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda tarih öğretmenlerinin müzelerin ve tarihi mekanların tarihöğretiminde kullanılmasının önemine inandıkları ancak sınıfların kalabalık olmasımüfredatın yoğunluğu, yeterli zamanın olmaması, geliş-gidiş ve tanıtım sorunu gibinedenlerle uygulama konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşıldığından yeterincefaydalanılamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This field study consists of three main parts; teaching history, travelling andobservation methods, historical sites and museums, notable museumms in the city centreof Konya, historical sites and wages of this sites in teaching history, ideas of historyteachers about museums trainings. The third part in wich the ideas of history teachersabout museums are stated consists of main course, findins and comments andconclusion, recommend parts.The aim of this study is to put forward the ideas of history teachers in the citycentre of Konya about using historical places and sites in teaching history and also inthis study, history teachers in the centre of Konya are applied a questionnaire consists of59 questions. In this questionnave, the questions asked teachers are the questions inDr.Bahri Ata's doctorate. This application is preffered because of the similarities ofcontext in each study. The information are interpreted by statical methods.As a conclusion, it is stated that history teachers believe the importance of usinghistorical places and sites in teaching history but because of many problems such ascrowd of classes, the density of cirriculum, lack of time, introduction, travelling. It can'tbe utilized properly.