Yerli ve yabancı indirimli süpermarket zincirleri müşterilerinin bu marketleri değerlemeleri üzerine bir pilot araştırma
Evaluations of the national and foreign discount supermarket chains' customers about these discount supermarkets a pilot study
- Tez No: 215441
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Perakendecilik sektörü dünyada ve Türkiye'de hızla gelismektedir. Bu sektörün içerisinde gıda perakendeciligi önemli bir paya sahiptir. Sektör gelistikçe geleneksel perakendecilik yerini modern perakendecilige bırakmaktadır. Bugün dünyanın en büyük sirketleri arasında perakendeci firmalar da görülmektedir. Gıda perakendeciligi içerisinde önemi gittikçe artan indirimli süpermarketler, ulusal veya global boyutlarda bulunmaktadır. Bu çalısmada perakendecilik ve gıda perakendeciligi kavramları, dünyada ve ülkemizdeki gelisimi, indirimli süpermarketler ve ülkemizdeki indirimli süpermarketler hakkında bilgi verilmistir. Arastırmada yerli ve yabancı indirimli süpermarket zincirleri müsterilerinin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, satın alma alıskanlıkları ve müsterilerin bu marketleri nasıl degerlendirdigi arastırılmıstır. Arastırma yöntemi olarak yüzyüze anket yönteminin uygulandıgı bu arastırmada, müsterilerin degerlendirmelerine göre yerli ve yabancı indirimli süpermarketler arasında fark olup olmadıgı arastırılmıstır
Özet (Çeviri)
Retailing sector has been developing rapidly in the world and Turkey. In this sector, especially, food retailing has an important share. While sector is developing, traditional retailing gives its place to the modern retailing. Nowadays, retailing companies are amongst the biggest companies of the world. Discount supermarkets are becoming increasingly important in the food retailing sector. All these discount supermarkets run operation either domestically or globally. In this study; it was given information about retailing and food retailing concepts, development of retailing in Turkey and in the world, discount supermarkets all over the world and discount supermarkets in our country. This study shows both socio-eoconomic and demographic characteristics of customers, their purchasing habits and how customers evaluate these discount supermarkets. In this research a face to face questionnaire was conducted in order to determine if there was a difference between domestic and foreign discount supermarkets depend on their customers? evaluation.