Stok kontrolü ve bilgisayar donanım sektöründe bir uygulama
Inventory control and an application in computer hardware area
  1. Tez No: 215448
  2. Yazar: ÜMİT YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada amaç, işletmelerdeki stok kontrolünün işletmeler açısındanöneminin incelenmesi, stok kontrol yöntemlerinden biri olan simülasyon yöntemiylegösterebilmektir. İşletmenin belirlediği stok politikasıyla, minimum maliyet için nezaman ve ne kadar sipariş vereceğinin belirlenmesidir.İlk bölümde stok kavramı, stokların sınıflandırılması, çeşitleri, stokmaliyetleri ve stok kontrolü genel olarak anlatılmış, ikinci bölümde stok kontrolmodelleri detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, stok kontrolüuygulamasında kullanılacak olan simülasyon yöntemi detaylı olarak ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise bir firmaya ait ürünlerin talep ve tedarik süreleriincelenerek maliyeti minimum yapan yeniden sipariş noktası ve sipariş miktarısimülasyon yöntemiyle tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to show the importance of inventory controlfor companies by using simulation system which is one of the inventory controltechnics.In the first part, the classifications of inventory, inventory costs and inventorycontrol are introduced in general terms and detailed inventory control models areexamined in the second part. In the third part, one way of the inventory control is,simulation, is introduced in details.In the fourth part, the demand quantities and providing times of a companyare investigated in order to find optimum order quantities and reorder points to makeminimum of total cost of company.