Modern organizasyonlarda envanter yönetimi; ve bir karar destek sistemi tasarımı
- Tez No: 54026
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışma beş bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde organizasyon kavramı üzerinde durulmuş olup, organizasyon düşüncesinin evrimi incelenmiştir. Günümüzün yönetim felsefeleri olan Toplam Kalite Yaklaşımı ve Yaneden Yapılanma (Reengineering) kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde modern organizasyonlarda envanter yönetimi bütün yönleriyle ele alınmıştır. Envanter yönetiminin fonksiyonları olarak kodlama yönetimi, ihtiyaçların tespiti, tedariki, malzemenin stoklanması, işletme içi ve dışına malzeme hareketlerinin yönetimi ve son ürünün servis hizmetini içeren yenileştirme kurtarma yönetimi ele alınmıştır. Bölümün sonunda envanter yönetim sisteminin planlanması ve yöneltilmesi için birer algoritma sunulmuştur. Üçüncü bölümde organizasyonların bilgi çağının nimetlerinden nasıl yararlanılacağı, bilgisayar teknolojisinin organizasyonlara adaptasyonu ve sağladğı faydalar üzerinde durulmuştur. Bu konu açıklanırken bilgisayar teknolojisinin donanım ve yazılım olarak tarihsel gelişimi incelenmiş ve günümüzde bilgi işlem teknolojilerinin durumu açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde anlatılan bilgi teknolojilerinin organizasyonda karar verme süreçlerinde kullanımı anlatılmış ve envanter yönetiminde bir karar destek modeli sunulmuştur. Son bölümde ise envanter yönetiminde bu karar destek sisteminin değerlendirilmesi yapılmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study includes five chapters: In first chapter, concept of organization and evolution of organizations examined. Contemporary organizational philosophies such as total quality and reengineering are tried to be worked out. Inventory and stock control management in moder organizations are considered in the second chapter. As functions of inventory control management, coding and cataloging management, supplying requirements stocking then, material movements managements in factory and out of it, service supply for customers including rebuilt and disposal direction are brougt to daylight. For planning and managing inventory control systems an algorithm is proposed at the end of this chapter. Third chapter tries to explain, how modern organizations get use of information age, adapt computer technology to their systems and effects of them. Meanwhile software and hardware inprovements in computer technology doin accordance with history are tried to be explanied. 4 th and the makes cleor, how computers are used in decision-making processes and a decision support model is proposed. In chapter 5, the last chapter it evaluated that a decision support system in inventory control. IV