Çalısanların eğitim geliştirme faaliyetleri konusundaki algıları
Employee perceptions about training development activities
- Tez No: 215452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelisen teknoloji ve globallesmenin de etkisiyle yogun rekabet ortamındakiisletmeler daha verimli olabilmek için en önemli kaynak olan insana her geçen gündaha da önem vermektedir. Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyet gösterenisletmelerde de degisen bu kosullara baglı olarak insana yatırım ihtiyacının önemkazandıgı, insan kaynagına yapılacak yatırım için bütçelerinin önemli bir kısmının daegitim faaliyetleri için ayrıldıgı görülmektedir. Ancak isletmeler egitim ihtiyacınıdogru saptayabilmek, bilinçli planlama yapabilmek ve yaptıkları yatırımlarınkarsılıgını somut olarak görmek istemektedirler. Bu çalısmada da sigortacılıksektöründe faaliyet gösteren bir isletmede egitim gelistirme sürecinin dizaynınailiskin; egitim ihtiyacının belirlenmesi, kullanılması gereken yöntemler, katılımcı veegitimcilerin seçimi, egitim gelistirme faaliyetlerinin organizasyonu ile özellikleçalısanların egitim gelistirme faaliyetleri konusundaki algılarını ölçmeye yönelik birarastırma yapılması amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Companies, which are in consistent competition because of developingtechnology and globalization, attach importance to most important source, human,for being more effective in last decade. Depending on these changing conditions,Companies that operating in Insurance sector in Turkey also give more importance toinvestment to human resources and the biggest part of this investment budget isreserved for training activities. However companies want to determine trainingneeds, plan with awareness and see the return of their investment concretely. In thisstudy we aim to make a case study about designing of training development processin a company that operating in insurance sector including; determining trainingneeds, methods that have to use, to elect participant and trainer, organization oftraining development activities and especially to measure the employee?s perceptionabout training and development activities.