Bankalarda krediler; muhasebeleştirilmeleri ve basel uzlaşıları kapsamında sermaye yeterliliğine etkileri
Credits in banks; recording and effects on capital adequacy in the context of basel agreements
- Tez No: 215453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada banka kredilerinin muhasebeleştirilmeleri ve Basel Uzlaşılarıkapsamında yapılan asgari sermaye hesaplamalarında kredi riski incelenmeye vekredi risk hesaplamaları ile kredilerin kaydedilmesi arasındaki ilişkiler üzerindedurulmaya çalışılmıştır.Kredilerin muhasebeleştirilmesi ve kredi risk hesaplamaları her ne kadarfarklı iki işlem olsa da kredi riskinin hesaplanmasında kullanılan veriler bankanınkayıtlı verileridir ve bu da her iki işlemi bağlantılı hale getirmektedir.Bu bağlantıyı ortaya koymak adına çalışmanın ilk bölümünde bankalarınfinansal raporlamaları, ikinci bölümünde kredilerin muhasebeleştirilmeleri üçüncübölümünde ilk iki bölümde anlatılanlara ilave olarak kredi riski hesaplaması ve krediraporlaması ilişkisi açıklanmıştır.Çalışma sonucunda kredilerle ilgili finansal raporlama işlemlerinin, sermayeyeterlilik katsayısını etkileyebileceği saptanmıştır. Bu sonuç kredilerinmuhasebeleştirilmesini daha önemli hale getirmektedir. Basel uzlaşısınınkendisinden beklenen faydayı tam olarak sağlaması bakımından muhasebe sistemi ilebütünleşmesinin yanında, uzlaşıda yer alan kredi tanımlamalarının da ülkemizdüzenlemeleri doğrultusunda yeniden net şekil ortaya konulması gerekmektedir. Buşekilde tanımlamaların ülkemize adaptasyonu, asgari sermaye hesaplamalarını dahaişlevsel hale getireceği gibi bankaların muhasebe sistemi ile sermaye hesaplamalarıişlemlerinin daha kolay entegrasyonuna yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, accounting transactions of bank credits and credit risks in theminimum capital calculations within the context of Basel agreements are analysedand the relationship between credit risk calculations and accounting of credits ismentioned.Although, accounting transactions of credits and credit risk calculations aresimply different transactions, data used in the calculation of credit risk are the bank?srecorded data and this makes the two transactions connected.In the name of indicating this connection; first section of study financialreporting of banks, second section of study recording of credits, third section ofstudy, as an addition to first two parts, calculation of credit risk and its relation withcredit reporting is mentioned.A s the result of study, it is found that financial reporting about credits caneffect the capital adequacy ratio. This result makes recording of credits moreimportand. In order to acquire the utility expected to be supplied by Baselagreeement, together with with the convergence of the accounting system, creditdefinitions in the agreement are need to be reconsidered in the direction of ourcountry?s regulations. Consequently, adaptation of the definitions will makeminimum capital calculations more functional and help the integration of accountingsystem of the banks and capital calculation transactions