Darülaceze Başkanlığı'nın mevcut organizasyonunun yapısal değişimi açısından çalışanların örgütsel değişime açıklığı konusunda bir araştırma
A research on the opening of the employee's organizational change in terms of structural change of the existing organization of the Darulaceze Presidency
  1. Tez No: 635909
  2. Yazar: FATMA GÜL ÇAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Örgütler, birer açık sistem özelliği gösteren sistem örnekleridir. Dolayısıyla dinamik bir ortamda değişime açıktırlar. Örgüt çevresinde oluşan her türlü değişim örgütleri etkilemektedir. Örgütlerin değişime uyum göstermesi rekabet ortamında onların amaçlarına etkili, verimli ekonomik ve kaliteli olarak oluşumlara, karlarını maksimize etmeye, faaliyetlerini sürdürebilir kılmaya, büyümelerine ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmelerine katkı vermektedir. Bu nedenle örgütlerin değişime ve bunun içinde değişim yönetimine ve sonuçta da örgütlerin geliştirilmelerine ihtiyaç vardır. Değişim her zaman bazı dirençlerle karşılaşmaktadır. Değişimin başarılı olması için ortaya çıkan dirençlerin azaltılması veya yok edilmesi gereklidir. Bunu başarabilmek için örgütte değişiklik yapılması konusunda çalışanların tutum ve davranışlarının bilinmesi faydalı olmaktadır. Bu faydayı yaratabilmek için ise örgütte çalışanların değişim açısından değişime açıklık konusunun tespiti gereklidir. Bu çalışmada bir sağlık ve sosyal örgüt olan Darülaceze Başkanlığı'nda çalışanların değişime açıklığı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Örgüt geliştirmeye ilk olarak örgüt üyeleri arasındaki ilişkileri, iletişimi, liderlik gibi sosyal süreçleri geliştirmeye yardımcı olmak için başvurulmuştur. 20. yüzyılın ilk yarısında organizasyonlar sayısız bölüm, yönetim kademesi, kural ve prosedürlerle donatılmış ve bürokratik bir hal almışlardır. Bu örgütsel durum örgüt üyeleri arasında yatay ve dikey iletişimi zorlaştırırken aynı zamanda örgüt içinde problem çözme ve yönetsel işlevleri yerine getirme işlevlerinde de sorunlar yaşanmıştır. Türkiye'de örgüt geliştirmenin kamu kurumlarında nasıl gerçekleştiğini, ne gibi zorluklar yaşandığını tespit etmek amacıyla yapılan araştırmalar, kamu kurumlarına hem örgüt geliştirme konusundaki eksiklerini, hem de ne gibi önlemler alınması gerektiğini gösterebilir. Aynı zamanda, bu konuda çalışacak olanlara bir öngörü sağlayabilir. Bu çalışma İstanbul İl Merkezinde çalışan darülaceze teşkilatı sağlık personelinin örgütsel değişime açıklık algıları arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul İl Merkezinde bulunan Darülaceze teşkilatında çalışan 130 sağlık personeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak anket formu katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde SPSS v.22 ve LISREL istatistik paket programları kullanılmıştır. Ölçek olarak ise örgütsel değişime açıklık ölçeği seçilmiştir. Örgütsel değişime açıklık ölçeği çalışanların değişime açıklık düzeyini ölçmek için Dunham vd. (1989) tarafından geliştirilen örgütsel değişime açıklık ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek Gül (2018) tarafından Türkçeye uyarlanmış, geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Dunham vd. (1989) geliştirdiği 18 ifadelik değişime açıklık ölçeği duygusal, bilişsel ve davranışsal değişime açıklık olmak üzere üç boyuttan oluşmakta ve yine her boyutta 6 ifade bulunmaktadır. Bu 18 ifadelik ölçeğin orijinali de gerek Türkiye'de (Zadeoğluları, 2010; Bingül, 2006; Sanrı ve Ayan, 2014) gerekse yurtdışında (Klecker ve Loadman, 1996; Klecker ve Loadman, 1999; Rashid vd, 2004) bazı çalışmalarda kullanılmıştır. Araştırma sonucu olarak Darülaceze Başkanlığı teşkilatında görev yapan personelin örgütsel değişime verdiği cevapların dağılımı genel olarak incelendiğinde; personelin örgütsel değişim ifadelerine olumlu cevaplar verdiği görülmektedir. Diğer bir ifade ile personelin örgütsel değişime verdiği cevaplar değerlendirildiğinde“Darülaceze çalışanları örgütsel değişime açık oldukları”görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizations are examples of systems that each feature an open system. Therefore, they are open to change in a dynamic environment. Any change that occurs around the organization affects organizations. Organizations' adaptation to change contributes to their effective, efficient, economic and high quality formations in a competitive environment, maximizing their profits, making their activities sustainable, growing and fulfilling their social responsibilities. For this reason, there is a need for organizations to change, and for this to change management, and ultimately to improve organizations. Change always faces some resistance. In order for the change to be successful, the resistances that arise must be reduced or eliminated. In order to achieve this, it is useful to know the attitudes and behaviors of the employees about making changes in the organization. In order to create this benefit, it is necessary to identify the issue of openness to change in terms of change in the employees of the organization. In this study, the openness of employees to change is tried to be determined in Darülaceze Presidency, a health and social organization. Organizational development was first used to help develop social processes such as relationships, communication, leadership among members of the organization. In the first half of the 20th century, organizations became bureaucratic, equipped with numerous departments, management levels, rules and procedures. While this organizational situation complicated horizontal and vertical communication among the members of the organization, there were also problems in the problem solving and managerial functions within the organization. how it happens in public institutions, development organizations in Turkey, research conducted to determine what kinds of challenges there, missing their on both organizations to develop their public institutions can demonstrate the need to be as well as what such measures. It can also provide foresight to those who will work on this. This study was carried out in order to determine the relationships between the staff of the hospice organization working in Istanbul City Center and their perceptions of openness to organizational change. The research was carried out with 130 health personnel working in the Darülaceze organization located in Istanbul City Center. In the research, the survey form was applied to the participants by using simple random sampling method. In the research, a questionnaire form was used as a data collection tool. SPSS v.22 and LISREL statistical package programs were used in the statistical analysis of the research. As a scale, the openness to organizational change scale was chosen. The scale of openness to organizational change is Dunham et al. (1989) scale of openness to organizational change was used. This scale was adapted to Turkish by Gül (2018) and its validity and reliability analyzes were performed. Dunham et al. (1989), the scale of 18 expressions open to change consists of three dimensions: openness to emotional, cognitive and behavioral change, and there are 6 expressions in each dimension. This 18 ifadelik scale must be original in Turkey (Zadeoğlu in 2010; Bingül, 2006; delusions and Ayan, 2014) and overseas (Kleck and Load bearing, 1996; Klecka and Load bearing, 1999; Rashid et al., 2004) was used in some studies. As a result of the research, when the distribution of the responses given to the organizational change of the staff working in the hospice organization is analyzed in general; it is seen that the personnel respond positively to the expressions of organizational change. In other words, when the responses of the staff to organizational change are evaluated, it can be said that“Hospice employees are open to organizational change”.