Türk muhasebe hukukunda bağımsız denetim ile ilgili standartların yeterliliğinin ve uygulanma düzeyinin Türk ekonomisine etkilerinin araştırılması
Research on the effects of adequacy and utilization level of auditing standards in Turkish accounting regulation on Turkish economy
- Tez No: 215454
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada ülkemizdeki bağımsız denetim uygulamalarına büyük ölçüde yön veren Sermaye Piyasası Kurulu'nun bağımsız denetim mevzuatı incelenmiştir. İnceleme kapsamında ülkemizde yayımlanan bağımsız denetim standartları Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri bağımsız denetim mevzuatı ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile ülkemizdeki yasal düzenlemelerin yeterliliği konusunda bir görüş oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun mevcut bağımsız denetim mevzuatının bağımsız denetim uygulamalarında uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı konusunda bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada halka açık işletmelerin bağımsız denetimden geçmiş finansal tabloları incelenerek, çalışma amacını destekleyecek kanıtlar ve örnekler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper Capital Market Board?s auditing regulations which significantly affect the auditing practices in Turkey is studied. In the content of this study Securities Exchange Board?s auditing standards compared with European and the American identical. By this comparison it is aimed to form an opinion about the adequacy of Turkish auditing regulations. In the last section of the study a research aimed for determining appropriate usage of Capital Market Board?s auditing standards in auditing practices is conducted. In this research evidence and examples that support the research objective are searched by analyzing the audited financial statements of publicly held companies.