Çok uluslu şirketler ve finansal raporlama sorunları-bir uygulama
Multinational companies and financial reporting problems-an application
  1. Tez No: 215455
  2. Yazar: MERVE DOĞRUÇ MURTEZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde, uluslararası mal ve sermaye hareketlerinin giderek yoğunlaşması ve şirketlerin finansman kaynağı gereksinimi sonucu iç pazarlardan dış pazarlara da yönelmesi, şirketlerin hazırladıkları finansal raporların önemini arttırmıştır. Her ülkenin kendine özgü finansal raporlama standartlarının olması, birden fazla ülkede faaliyette bulunan şirketler için sorun ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu şirketler finansal tablolarını Tekdüzen Muhasebe Sistemine göre hazırlamaktadır. Aynı zamanda çok uluslu şirketler finansal tablolarını ana şirkete de sunmak zorundadır. Çalışmada çok uluslu şirketlerin özellikleri, çok uluslu olma yolunda geçirdikleri aşamalar ve Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin Türkiye'de hazırladıkları finansal tablolar ile yurt dışına sundukları temel mali tablolar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Based upon international capital movements increasing day by day and companies which are trying to find source of financing from foreign markets, financial reporting has become important recently. Every country has different financial reporting standards and it makes difficulties for multinational companies. Multinational companies operating in Turkey, have to prepare financial statements according to the Turkish Uniform Accounting System. At the same time, multinational companies operating in Turkey, have to prepare financial statements for parent company. In this study, describing multinational companies, which steps should the companies pass to be a multinational company and financial reporting for the multinational companies which are operating in Turkey are tried to explained with an application. Similarities and differences between the financial statements which are prepared for Turkey and which are prepared for parent company are tried to explained.