İştiraklere yatırımların muhasebeleştirilmesi ve Türkiye Uygulamaları
Accounting for investments in associates and Turkish practice
- Tez No: 215487
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu projenin amacı, ?İştiraklere Yatırımların Muhasebeleştirilmesini?Uluslararası Muhasebe Standartları açıklamaları ve Türkiye muhasebeuygulamalarını esas alarak, incelemek ve açıklamaktır. Bununla birlikte çalışmadaiştiraklerin değerlemesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırmalı olarak açıklanmasıda ele alınmıştır.Muhasebeleştirme sürecinde iki yöntem söz konusudur. Bunlar maliyet veözkaynak yöntemleridir. Dünyada birçok ülkede muhasebeleştirme sürecindeözkaynak yöntemi kullanılmaktadır.Özkaynak yöntemi yatırımcının yatırıma konu işletmedeki payını raporlamaktakullanılan bir muhasebe yöntemidir. Bu yöntemde iştiraklere yatırımlar maliyetbedelleri ile kaydedilirler. İzleyen dönemde yatırımcı yatırıma konu işletmedekikazanç payını yatırım karı, yatırıma konu işletmedeki zarar payını ise yatırım zararıolarak raporlar. Yatırıma konu işletmeden alınan kar payları ise yatırım tutarındandüşülür.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to examine and explain ?the accounting forinvestment in associates?, based on International Accounting Standards(IAS) andTurkish accounting rules. In addition, the other purpose of this project is to explainwith compared methods which are using associates? valuation.There are two methods are using in accounting process. These are the costmethod and the equity method. Most of countries on the world are mainly using theequity method.The equity method is a method of accounting used for reporting the investor?sshare of the investee. Investments in associates are recorded by their costs. Than theinvestor reports its share of investee?s earning as investment income and its share ofinvestee?s losses as investment loss. Dividends received from investee are alsoeliminated from the investment account.