İşyerinde örgütsel yıldırmaya maruz kalan çalışanların kişilik yapıları ve kullandıkları ego savunma mekanizmaları
Personality and ego defence machanism of mobbing victim?s in the workplace
- Tez No: 215495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Saldırganlık davranışı insan yaşamında çoğu kez gözlenebilir bir eylemdir. İşhayatı içerisinde meydana gelen saldırganlık davranışı daha karışık stratejiler içerir.Bazı durumlarda iş yerinde birden fazla çalışan tek bir çalışan üzerinde sistematik vesürekli bir şekilde şiddet uygulamaktadır. İşyerinde örgütsel yıldırma olarakadlandırılan bu olayda mağdur sözel, sözel olmayan, psikolojik ya da fiziksel şiddetemaruz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı öncelikle işyerinde örgütsel yıldırmakavramını tanımlamaktır. Araştırmanın birinci aşamasında, literatür araştırmasısonucunda bu çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla bir ölçek hazırlanmıştır.Hazırlanan ölçek toplam 132 katılımcının yer aldığı örneklem kitlesine uygulanarakelde edilen verilerle ölçeğin psikometrik nitelikleri araştırılmıştır. Araştırmanınikinci aşamasında ise işyerinde örgütsel yıldırma mağduru çalışanların maruzkaldıkları yıldırma ile kişilik yapıları, kullandıkları ego savunma mekanizmaları, işdoyumu ve cinsiyet değişkenleri arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Builişkileri ölçmek için yapılan uygulamada kullanılan test bataryasında İşyerindeÖrgütsel Yıldırma Ölçeği, SBÖ (Savunma Biçimleri Ölçeği), EPQ (Eysenck KişilikÖlçeği) ve İş Doyumu Ölçeği kullanılarak 113 katılımcı üzerinde uygulanmıştır.Sonuç olarak işyerinde örgütsel yıldırma ile nevrotik kişilik özelliği ve ego savunmamekanizmalarından fantezi arasında pozitif yönde ilişki bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggressive behaviour is a visible act which observes many times in humanlife. In business life, aggressive behaviour contains complex and sophisticatedstrategies. Nowadays violence at work place is observed such as a group of workermakes a violence at a single worker continuously and systematically, this named as amobbing. In mobbing, verbally, non verbally, psychologically or physically violenceis exposed to a victim. The first aim of this research is to explain the meaning of themobbing. The other aim is to examine the relation between mobbing and the othervariables which are ego defence mechanism, job satisfaction, personality and gender.In order to accomplish these aims, a mobbing scale was developed and applied to132 participants for the test of its psychometric qualities. A questionnaire consists ofthe mobbing scale, the DSQ (Defense Style Questionnaire), the EPQ (EysenckPersonality Questionnaire) and the JSQ (Job Satisfaction Questionnaire) was appliedto 113 participants. As a result of this research, positive relations are found betweenmobbing and neurotic personality and fantasy cross ego defence mechanisms.