Tüketicilerin alışveriş stilleri ile tüketim değerleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study on examining the relationships between consumers? shopping styles and consuption values
- Tez No: 215501
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada, alışveriş stilleri ile tüketim değerleri arasındaki ilişkileri belirleyerekbu özelliklerin bir arada ele alınmasının farklı pazar bölümlerinin tanımlanmasındakive özelliklerinin belirlenmesindeki etkinliği incelenmiştir. Çalışmanın amacıdoğrultusunda, araştırma önerileri kanonik korelasyon analizi, kümeleme analizi,varyans analizi ve ki-kare analizi ile test edilmiştir.Araştırma sonucunda alışveriş stilleri ile tüketim değerlerinin birbirleri ile ilişkiliolduğu görülmüştür. Ayrıca birbirleri ile ilişkisi test edilen bu değişkenler itibariyletüketicilerin farklı pazar bölümleri oluşturdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by determining the relationship between shopping styles andconsumption values, the effectiveness of using these constructs together in definingdifferent market segments and their characteristics is examined. Researchpropositions built on research objectives were tested through canonic correlationanalysis, cluster analysis, ANOVA and chi-square analysis.Relationships between shopping styles and consumption values have been verified inresearch results. and also it has been determined that consumers form differentmarket segments in respect of these variables.