Tüketicilerin çok uluslu ürün değerlemelerinde ürünün üretildiği ülke imajı ve marka imajı etkilerinin belirlenmesi
Identifying the effects of country image and brand image on consumers? evaluation of bi-national products
- Tez No: 215502
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Globalleşme, firmaların maliyet avantajından yararlanma amacıyla yurt dışındagerçekleştirdikleri üretim faaliyetlerini arttırmıştır. Tüketiciler, çoklu ülke ilişkisinesahip ürünlerin ortaya çıkması ile birlikte bazı karışıklıklarla ve zorluklarlakarşılaşmaktadırlar. Bu nedenle, ülke orijini çalışmaları genişletilerek tüketicilerinçok uluslu ürün değerlemelerine yeni bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmektedir.Bu çalışmada, tüketicilerin çok uluslu ürün değerlemelerinde ürünün üretildiği ülkeimajı ve marka imajının farklı etkileri incelenmektedir. Çalışmada, tüketicileringelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde üretilmiş, farklı marka imajlarına sahip ikimarkaya ilişkin değerlemeleri ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçları, tüketicilerinfonksiyonel kalite algıları üzerinde ürünün üretildiği ülke imajının etkisinin yüksekolmasının yanı sıra tüketicilerin sembolik kalite algıları ve satınalma niyetleriüzerinde ülke imajının etkisinin marka imajına göre düşük olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Forces of globalisation have escalated offshore manufacturing activities exploitingthe economies of scale and costs. Consumers are invaribly faced with thecomplexities and confusion of the emergence of products with multi-countryaffiliations. Therefore, providing new insights into consumer evaluations of binationalproducts by extending prior country of origin studies is aimed. This thesisdeals with the effects of partionned country of manufacture, brand image and theirinteraction on consumer evaluation of bi-national products. In this study, consumerjudgments of two brands varying in their level of brand image, made in developedand devoloping countries were obtained. The results indicate that country ofmanufacture does matter when consumers evaluate the functional quality of productsbut, the impact of country of manufacture is weak relative to brand image inconsumers? evaluation of symbolic quality of products and their buying intentions