Yöneticilerin örgütsel vatandaşlık davranışlarının iş tatmini ve algıladıkları örgütsel adalet ile ilişkisi
Relationship of managers? organizational citizenship behaviors with job satisfaction and organizational justice
  1. Tez No: 215500
  2. Yazar: SAİT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu doktora tezi, yöneticilerin sergiledikleri örgütsel vatandaslık davranıslarını (ÖVD) ve buna etki eden is tatmini ve örgütsel adalet arasındaki muhtemel iliskiyi incelemektedir. ?nsan Kaynakları Yönetimi'nin temel amaçlarından biri de çalısanları memnun etmek, örgüte olan bağlılıklarını artırmak ve devamında da onların ÖVD sergilemelerini sağlamaktır. ÖVD, biçimsel ödül sistemi tarafından desteklenmeyen, is tanımlarında yer almayan fakat bir bütün olarak örgütün fonksiyonların verimli ve etkili bir sekilde yerine getirmesine yardımcı olan, gönüllüğe dayalı davranıslardır. Çalısanların is arkadaslarına ve çalıstıkları örgüte yönelik olarak ÖVD sergilemeleri, sosyal mübadele teorisi gereği, her seyden önce çalıstıkları islerine karsı olumlu tutum içinde olmaları ve örgüt ortamında esitlik/adalet algılamalarına bağlı olabilecektir. Söz konusu davranısların her meslek ve örgüt için önemeli olduğu son yıllarda yapılan arastırmalarla ortaya konulmustur. Ancak, ülkemizin kamu örgütlerinde görevli yöneticilerin sergileyecekleri örgütsel vatandaslık davranısı ayrı bir öneme sahiptir. Söz konusu ÖVD'larının is tatmini ve örgütsel adalet gibi önemli kavramlarla iliskisini ve etkisini bilmek çalısanların bu davranısları sergilemeleri için uygun ortamı olusturma açısından faydalı olacaktır. Arastırma sonucunda, genel olarak yöneticilerin is tatminlerinin ve algıladıkları örgütsel adaletin, ÖVD'larını etkilediği tespit edilmistir. Ancak, ÖVD'nın nezaket boyutu ile is tatmini arasında ve yöneticilerin algıladıkları örgütsel adalet ile diğergamlık, nezaket ve vicdanlılık boyutunda yer alan ÖVD'ları arasında anlamlı bir iliski tespit edilememistir.
Özet (Çeviri)
This doctor of philosophy thesis examines the possible reciprocal relationship between managers? organizational citizenship behavior (OCB) with job satisfaction and organizational justice. One of the basic aim of human resource management is to satisfy employees, enhance their commitment, and ensure them perform OCB. OCB is pointed out as the discretionary behaviors which are usually not recognized by the organization?s formal reward systems, and not defined job descriptions, but promote the effective functioning of the organization. Performing OCBs of individuals towards coworkers and organization, foremost might be depend on having the positive attitude for their jobs and perceived organizational justice in accordance the social exchange theory. It has been put forward in recent years that those behaviors are crucial for every organization and professions. Yet, the OCBs, performed by the official managers who are in the public sector having peculiar importance. Knowing relationship of OCBs with job satisfaction and organizational justice is beneficial to create a suitable environment for the employees to perform those kinds of behaviors. As a result, it can be concluded that job satisfaction and organizational justice perception of the managers affect their OCBs. However, it can not found significant relation between courtesy dimension of OCB and job satisfaction, and between perceived organizational justice and altruism, courtesy, and conscientiousness dimensions of OCB.