Yetkinliklere dayalı insan kaynakları yönetimi ve bir uygulama önerisi
Competency based human resources management and an application suggestion
  1. Tez No: 215506
  2. Yazar: EFLATUN PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Son yıllarda teknolojideki hızlı gelişmeler ve globalleşme işletmeleri rakiplerinden ayıracak farklılıklar yaratmaya itmiştir. İnsan kaynağı faktörü de günümüzde işletmelerin en büyük rekabet gücü haline gelmiştir. İşletmelerin temel amacı, piyasada kalıcı olmak ve başarıya ulaşmaktır. Bu da, yüksek performans odaklı bir kurum kültürü ve yetkin çalışanlara sahip olmakla mümkündür.Yetkinlikler, mükemmel performansın elde edilmesinde ayırt edici olan bilgi, beceri ve tutumlardır. Yetkinlikler, şirketlerin vizyon ve hedeflerini çalışanların göstermeleri gereken ölçülebilir ve gözlemlenebilir davranışlara ve aksiyonlara dönüştürür. Bu çalışma ile yetkinliklerin insan kaynakları yönetimi içindeki rolü ve öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada, yetkinliklerin insan kaynakları yönetimi alanında nasıl kullanıldığı, yetkinliğe dayalı insan kaynakları sistemleri ve firmalar açısından bu konunun neden giderek daha fazla önem kazandığı araştırılmıştır.Çalışmaya, yetkinlikler hakkında var olan literatür araştırılarak başlanmış, ilk bölümde yetkinlik kavramı ve yaklaşımları, yetkinliklerin özellikleri, bileşenleri, çeşitleri, önemi ve faydalarına değinilmiştir. İkinci bölümde yetkinlikleri belirleme ve yetkinlik modeli oluşturma süreçlerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde insan kaynakları fonksiyonlarında yetkinliklerin nasıl kullanıldığından ve entegre bir İK sistemi oluşturmada yetkinliklerin yararlarından bahsedilmiştir.Son bölümde bir işletmede veri toplama aracı olarak anket, görüşme ve gözlem metotları kullanılarak yetkinlikler belirlenmiştir. Tanımlanan yetkinlikler ile yetkinlik sözlüğü hazırlanmış ve yetkinliklerin insan kaynakları fonksiyonlarında kullanılması ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human resource factor constitutes organizations the most important competitive force. Companies primary goal is staying in business effectively and achieve success in the market. In order to accomplish this goal they must ensure that they have employees who can effectively and efficiently perform their assigned jobs.A competency is“any skill, knowledge, or other attribute that is observable and identifies successful performance”. Effectively, competencies translate the organizations? strategic vision and goals into measurable and observable behaviours or actions that employees must display. The aim of this thesis is to mention the role and importance of competencies used in HRM. For this purpose, the usage of competencies in human resources management area, competency based human resources management systems and why the competency concept is getting more and more important for the organizations are investigated.First, the existing literature is reviewed. In the first part of the thesis, the competency concept, its background, characteristics, components, types, importance and value are investigated. In the second part, how competencies are defined and how a competency model is built is mentioned. In the third part, it?s explained that how competencies are implemented in HR functions and the utility of competencies in building an integrated HR system.In the last part of the thesis, competencies are defined in a company by using survey, interview and observation as data collection methods. With the defined competencies, a competency guide is prepared and suggestions are given about the integration of competencies to HR functions.