Uluslararası piyasalarda tanker navlun fiyatlarını etkileyen etmenler üzerine amprik bir çalışma
An amprical study on factors affecting tanker freight rates in international markets
  1. Tez No: 215507
  2. Yazar: SİNEM DERİNDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada taşımacılık modları içinde özel bir yere sahip olan denizyolutaşımacılığı incelenmiştir. Özel bir taşımacılık modu olan denizyolu taşımacılığıendüstrisi içinde daha da özel bir alt sektör olan tanker taşımacılığı dünya ticaretiiçin büyük önem taşımaktadır. Petrolün gelişen endüstrilerde önemli bir enerjikaynağı olduğu düşünüldüğünde bunun taşınması da vazgeçilmez hale gelir.Özellikle bu hizmetin fiyatı olan navlunu nelerin etkilediğini bilmek önem arzetmektedir. Tanker taşımacılığı piyasasının karmaşıklığı ve piyasanın politik olaylarakarşı duyarlılığı tanker navlunlarının tahmin edilmesini son derece zor halegetirmektedir. Bu nedenle tanker navlunlarını nelerin etkilediğini bilmek yatırımcılar,gemi sahipleri ve bu hizmeti alanlar için faydalı bir bilgi olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study maritime transportation with a particular importance among theother transportation modes is investigated. Tanker transportation which is a specialsub-sector of maritime transportation industry plays a vital role for the world trade.As oil is the fundamental component for developing industries, consequently thetransportaion of it becomes an indispensable issue. Especially, to determine thefactors affecting the price of this service, i.e. freight, has a crucial importance. It isvery hard to predict the freight rates in tanker transportation because of thecomplexity of the market and their sensitivity to international political issues.Therefore to determine the factors influencing tanker freight rates provide valuableinformation for investors, tanker owners and charterers.