Profesyonel ve nihai müşterilerin markalı hazır mutfakları değerlendirmesinde köken ülke etkisi üzerine keşfedici bir araştırma
Heuristic research spanning the country of origin effect on the evaluation of modular kitchen systemby the proffessional and final costumers
  1. Tez No: 215514
  2. Yazar: KÜBRA KÖSALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Köken ülke etkisi 20. yüzyılda sürmekte olan endüstri devriminin etkisiyle, küresel krizlerine karşın gelişmesini ve genişlemesini durdurmayan pazarlama ve tüketim eğilimlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için 1970'lerden beri irdelenen bir olgu olmuştur. Bu çalışmada söz konusu etkinin değişik boyutları incelenerek, köken ülke etkisinin pazarlama sürecinde kültürel, sosyal, politik, ekonomik bakımlardan tüketiciyi nasıl etkilediği ele alınmıştır. Ayrıca tüketicilerin toplumsal ve bireysel konumlanışlarına göre yerli ve yabancı ürünlere karşı satın alma ya da almama eğilimleri de bu çalışmada irdelenmiştir. Türkiye'de henüz markalaşma ve gelişme sürecinde olan hazır mutfak sektörü temelinde, sektörde nihai tüketici ya da / ve de profesyonel olarak yer alan bireylerle, köken ülke etkisi ve nihai hazır mutfak sektörü üzerine birer odak grubu çalışması gerçekleştirilerek söz konusu etkinin varlığı ve etkinliği incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Country of origin effect is a concept under close research since 1970s, due to the incredible mutual development and expansion of consumption as well as marketing phenomena partly as a result of the ongoing effects of the industrial revolution. This thesis looks at the country of origin effect from marketing, cultural, social, political and individual points so as to get an understanding of how it affects individuals. The attitudes of consumers towards domestic as well as imported goods, changing with their social status, ages and other specifications are also analyzed in this thesis. Modular kitchen furniture sector is yet in its very childhood period in Turkey both from production and from consumption points of view, where domestic trade-marks for the sector are not yet as developed as desired. This study analyzes the country of origin effect within the modular kitchen furniture production sector through two focus group analyses, testing the conclusions of the literature review prepared so far.