Banka müşterilerinin internet bankacılığına ilişkin kanaatlerinin incelenmesi ve konu ile ilgili pilot bir araştırma
Research of bank customers' opinions' towards internet banking and a pilot study about subject
  1. Tez No: 215518
  2. Yazar: RECEP MURAT DAĞLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Arastırmamızda banka müsterilerini, internet bankacılıgına iliskin kanaatlerine göre anlamlı kümeler altında toplamaya ve bunun sonucunda olusan kümeler içinde demografik ve sosyo-kültürel ayrımların tanımlanmasına yönelik çalısmalar yapılmıstır. Banka müsterileri, kümeleme analizi k-ortalamalar yöntemi ile anlamlı gruplar altında toplanmıstır. Bunun sonucunda farklı kümelerde toplanan tüketicilerin demografik ve sosyo-kültürel özellikleri ki-kare analiz yöntemi ile tanımlanmıstır. Arastırma sonucunda banka müsterileri, üç farklı ve anlamlı küme altında toplanmıstır. Ayrıca olusan bu üç farklı kümenin, belirli demografik ve sosyokültürel özelliklere göre farklılık gösterdigi belirlenmis ve bu farklılıklar tanımlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study has a purpose to define if bank customers? opinion?s towards internet banking, can be grouped in different segments and also can be separated by demographic and socio-cultural characteristics according to these segments. Bank customers are segmented with k-means cluster analysis. Different demographic and socio-cultural characteristics according to these segments are defined with chi-square analysis. As a result, bank customers are segmented into three different groups. It is determined and defined that these three segmented customers? group have a different demographic and socio-cultural characteristics