Bireysel emeklilik fonlarında risk yönetimi
Risk management in pension funds
- Tez No: 215526
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tezin konusu, sosyal güvenliğin özel bir şekli olan Bireysel Emeklilik Sistemleri veBireysel Emeklilik Fonlarında risk yönetimidir. Çalışmada öncelikle sosyal güvenlikkavramı ve sosyal güvenlik yöntemleri genel olarak tanımlandıktan sonra, sosyalgüvenlik kavramı çerçevesinde Bireysel Emeklilik Sistemleri (BES) incelenmiştir.Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde son yıllarda önemi gittikçe artan Risk ve KurumsalRisk Yönetimi kavramları irdelendikten sonra Bireysel Emeklilik Sistemi'ninTürkiye'deki genel yapısı ve Kurumsal Risk Yönetimi ilkelerinin bu yapı içerisindekiyeri tartışılmıştır. Bireysel Emeklilik Sistemleri'nde en önemli kurumlardan biri olanEmeklilik Yatırım Fonları'nın sağladıkları getirileri ve bu getirileri elde ederkenaldıkları riskleri belirlemek amacı ile, 10 adet Emeklilik Şirketi bünyesinde, buşirketlerin kurmuş oldukları 3 adet yatırım fonundan belirli ağırlıklarla oluşturulduğuvarsayılan portföylerin getirileri ve riskleri hesaplanmıştır. Daha sonra bu portföylerriske göre ayarlanmış getirilerine göre sıralanarak en iyi risk-getiri bileşimini sağlayanfonlar tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Private Pensions, a special type of social security system, and the application ofIntegrated Risk Management principles to the area of Private Pensions are thesubject of this study. In the beginning of the study, after looking at the social securityconcept generally, private pension sysytem is explained in more depth. In thesecond part, Integrated Risk Management principles are explained and the suitabilityof these principles to the private pension systems especialy for the Turkish privatepension system are considered. In the last section, an emprical study is done in orderto determine the risk-adjusted return of Turkish Private Pension Funds. The results ofthe study showed that in order to evaluate a Pension Fund performance correctly, weshould look not only returns but also the risks that were taken to obtain that returns.