Siyasal pazarlamada kararlı/kararsız seçmen ayrımı ve davranışları üzerine bir araştırma
A research on decisive/indecisive voter disparity and voter behavior in political marketing
- Tez No: 215538
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
90'lı yıllardan başlayarak günümüze kadar geçen zaman zarfında yürütülen araştırmalar kararsız seçmenlerin sayısının gün geçtikçe arttığını belirlemiştir. Bu araştırmalar bizi, seçmenlerin giderek birbirlerinden farklılaştığı ve artan rekabet dolayısı ile daha iyi tanınmaları gerektiği gerçeği ile karşı karşıya bırakmaktadır. Siyasal pazarlamanın önem kazanması ve organizasyonların siyasal pazarlamanın öneminin farkına varması ile birlikte seçmen davranışlarının da önemsenmesi sonucunu doğurmuştur. Bu çerçevede tezin yazılı amacı, siyasal pazarlama literatüründe ortaya konan dört seçmen davranış modeli (sosyolojik, psikolojik, rasyonel ve konuya oy verme davranış modelleri) açısından kararsız ve kararlı seçmenlerin farklılık gösterip göstermediklerinin belirlenmesi, gösteriyorlarsa boyutlarının belirlenmesidir. Hipotezler, ki-kare ilgi analizi ile test edilmiş ayrıca iki grubu ayıran önemli değişkenlere ulaşabilmek için ayırma analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, aradaki farklılıkların anlamlı olduğunu ortaya koymuş, iki grubu ayıran değişkenleri belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The researches that had been carried out since 90?s, proved the fact that the number of indecisive voters had increased. If we settle from this fact, we come across with another fact which informs us that voters show different behaviors so we have to identify the difference between each other. Also, political marketing?s increased importance and the increased awareness of organisations canalized researchers into this affair. Within these frames, the aim of this dissertation is to inquire if there are any differences between the decisive and the indecisive voters and if there are, to find out the variables that causes this distinction. The results were tested with ki-square relationship analysis. In addition to this, discriminant analysis was held to determine the important variables. To conclude, small but significant differences have found between the decisive and the indecisive voters and the discriminating variables have listed.