Politik pazarlamada tutundurma faaliyetlerinin orta sınıfta yer alan seçmenlerin karar verme noktasındaki düşünmeleri üzerine etkisi: Ankara ilinde bir araştırma
The effect of the promotion activities in political marketing over the consideration period about the decision process of the middle class voters: A research in Ankara
- Tez No: 462247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitlenen iletişim araçları ve sosyal hayattaki değişimler politik pazarın tüketicisi olarak kabul edilen seçmenlerin davranışlarını etkiler hale gelmiş ve aynı zamanda bilinçli bir seçmen profilinin oluşmasını sağlamıştır. Seçmenlerin kararlarını kendileri lehine sabit kılmada zorlanan partiler, kıyasıya bir rekabet içerisine girmiş ve kendilerini seçmene en doğru şekilde tanıtmak için türlü yollara başvurur hale gelmişlerdir. Politik pazarlama, özellikle de politik pazarlamada tutundurma ve onun alt bileşenleri bu noktada stratejik bir öneme sahiptir. Partiler ve adaylar tarafından doğru yerde ve zamanda, doğru kişilere yönelik uygulanan tutundurma faaliyetleri seçmen davranışlarını etkileyebilmektedir. Araştırmanın amacı, politik pazarlamada tutundurma faaliyetlerinin orta sınıfta yer alan seçmenlerin karar verme noktasındaki düşünmeleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde politika ve pazarlama ilişkisinden yola çıkılarak politik pazarlama detaylı olarak incelenmiştir. Yine birinci bölümde seçmenler ve seçmen davranışlarını etkileyen faktörler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde tutundurma faaliyetleri ayrıntılı şekilde açıklanmış ve sonra orta sınıfa değinilmiştir. Üçüncü bölümde birinci ve ikinci bölüm literatürünü desteklemek amaçlı bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma için Ankara' da yaşayan 449 orta sınıf seçmene 35 soruluk bir anket uygulanmıştır. Yapılan frekans analizi ve çapraz tablo analizi ile orta sınıf seçmenlerin demografik bilgileri elde edilmiştir. Faktör analizi ile politik pazarlamada tutundurma faaliyetlerinden pazarlama halkla ilişkileri, doğrudan pazarlama, mesaj ve internetten oluşan 4 faktör elde edilmiştir. Lojistik regresyon analizi ile doğrudan pazarlamanın orta sınıf seçmenin düşünme süresini kısalttığı ve internetin orta sınıf seçmenin düşünme süresini uzattığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Politik pazarlama, tutundurma, orta sınıf, seçmen kararı
Özet (Çeviri)
Diversified comminication instruments along with the developing technology and changes in the social life have influenced the behaviours of voters who are accepted as political market' s consumer and at the same time those have provided to take place a conscious voter profile. Parties which are put to it about immobilizing in one' s favour the voter decisions, have went head to head and in order to accurately introduce themselves, they have applied many different ways. Political marketing, especially promotion in political marketing and its subcomponents have strategic importance. Promotion activities which applied to the right people in the right place at the right time by the parties and candidates may affect to the desicions of the voters. Aim of the study is determining the effect of the promotion activities in political marketing over the consideration period of about the decision making process of the middle class voters. At the first part of the study, by considering relationship between politics and marketing political marketing have been examined in detailed. Also voters and factors that effect behaviours of the voters have been evaluated. At the second part of the study, promotion activities have been explained broadly and have been mentioned the middle class. At the thirt part of the study, in order to support conceptual framework which specified at the first and second part, a field research have been applied. In this research, a survey that consists of 35 questions has been applied to 449 middle class voters who live in Ankara. According to this survey; with the factor analysis, four factors that consist of public relation, direct marketing, message and internet have been granted from the political promotion activity. In addition, the logistic regression analysis has showed that the direct marketing has a positive impact on reducing the consideration period of the middle class voters; on the other hand, the internet has a opposite effect on this consideration period for the middle class voters. Key Words : Political marketing, promotion, middle class, voter decision