Şirket birleşmelerinin çalışanlar üzerindeki etkileri ve bu süreçte insan kaynakları yönetiminin önemi ve bankacılık sektöründe bir araştırma.
The effects of mergers on workers and homan resource managements' role in the merger process and a study of banking sector.
  1. Tez No: 215539
  2. Yazar: ESRA SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde, globalleşmenin etkisi ile artan rekabet ortamında işletmeler varlıklarını koruyabilmek için Birleşme ve Satın Almalar yoluyla; maliyetleri, yi, teknolojiyi, iletişim ve pazarlara ulaşım imkanlarını ve belki de en önemlisi teşebbüs risklerini paylaşarak büyümeyi tercih etme durumunda kalmışlardır.Ancak, birleşmelerde finansal ve hukuki konulara ağırlık verilmesi ve insan faktörünün ikinci plana atılması sonucunda, elde edilmek istenen sinerji yerini iki başlılık ve uyumsuzluğu barındıran bir işletmeye bırakabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, üretim faktörleri içerinde en önemli unsur insandır. Ve birleşmelerin başarısında, kritik bir öneme sahip olduğu görülmektedir.Bu çalışmanın amacı ise; Şirket Birleşmeleri ve Satın Almaları'nda çalışanlara ilişkin sorun yatabilecek konuları belirlemek ve birleşmelerin başarısında insan faktörünün ve İnsan Kaynakları Yönetimin önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
One of thesee days; because of globalization, the business world is tending to new models of organization such as mergers and strategic alliances in order to share overhead costs, capital stock, teknology, communication, chance of achieve a global presence and maybe above all to share venture risks.Hovewer, many mergers fail because of human resource related issues , such as culture clash. And executives have to become aware of that the human capital is a key element in the success or failure of mergers.The aim of this study is; introduce the effect of mergers on human capital and Human Resource Magenment?s role in the success of mergers.