Seçmenin siyasal reklamlara yaklaşımı: Şüphecilik bakımından kuşaklar arası bir inceleme: Isparta ili örneği
Aproaching of voters to politcal advertisements: an analysing on between generations as regard of scepticism
  1. Tez No: 520049
  2. Yazar: PELİN HAVVA KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Siyasal reklamcılık, siyasal parti veya adayın seçmen tarafından bilinirliliğin arttırılması, seçmenin oy verme davranışına yöneltilmesi, verilmek istenilen mesajların medya aracılığıyla kamuoyuna aktarılması, siyasi konularda bilgilendirilmesi için oldukça önemli bir kavramdır. Siyasal reklamlarda adayın veya partinin vaatlerine, politikalarına ve parti programlarına yer verilmekte, seçmen parti lehine ikna edilmeye çalışmaktadır. Şüphesiz ki siyasal kampanyaların en önemli amaçlarından bir tanesi kararsız seçmeni ikna edip oy verme davranışına yönlendirmektir. Şüphe ise iknanın önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Seçmenlerin şüphe duyma sebepleri tespit edilebilirse seçmeni ikna edecek alternatifler de ortaya çıkarılabilir. Siyasal reklamlarda tanıtılan siyasal parti/adayın ne kadar gerçekçi olduğu sorunu ve bunun sonucunda da bir güvensizliğin oluşup oluşmadığı durumu önemli bir problemdir. Bu süreçte siyasi parti/aday ile seçmen arasında köprü vazifesi gören medyanın etkin kullanımı, doğru mesajların doğru kanal ve yöntemlerle aktarılması siyasal reklamın hedefine ulaşması açısından önemlidir. Bu çalışma, seçmenin siyasal reklamlara karşı şüpheci yaklaşımını incelemek ve kuşaklar arası farklılıkları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Isparta il merkezinde yaşayan Baby Boomers, X ve Y kuşaklarındaki seçmenler oluşturmaktadır. 481 seçmenle yüz yüze görüşülerek nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; eğitim durumu bağlamında siyasal reklamlara karşı şüpheci yaklaşım ile inanç ve güvensizlik faktörleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Siyasal reklamlar ile parti tercihlerindeki değişkenlik durumu karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde, Baby Boom'ların X ve Y kuşağında yer alan seçmenlere göre daha kararlı oldukları ve seçimden uzun bir süre önce parti tercihlerini belirledikleri, ayrıca Baby Boomers kuşağının diğer kuşaklara göre siyasal reklamlardan daha az etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political advertisements is very important as regard of recognation of political parties and candidates, affecting of voters's political behaviour, informing voters on political issues. Political advertisements include commitments, party programmes and policies of political parties and candidates. Political parties also try to persuade the voters by political advertisements. One of the most important aims of political advertisements is persuasion the voters who didnt decide yet. However, doubt is most important obstacle on persuasion of voters. If political parties determine the reasons of doubts, they may how to act on election campaigns. Also, if trustworthy candidates exist or not in the elections may appear as a big problem. Media as a bridge between voters and political parties, should be use affectively for successing of political campaigns. In this study, sceptic aproaches of voters to the political advertisement is analized. Universe of the reasearch is the voters who in the Baby Boomers, X and Y generations who lives in city central of Isparta. Also, this study is a quantative research which meets to 481 voters. Significant differences between sceptic aproach and factors of distrust and conviction were located. Political advertisemts and polital party choices were analysed comparatively in this study: Baby Boomers are more decisive on political party choices and they decided more time ago before elections than the generations of X and Y. Furthermore, X and Y generations are more impressed by political advertisements than the generations of Baby Boomers.