Marka yönetiminde hedef tüketicilerin maskot kullanılan markalı ürünlere yönelik algısı üzerine etki eden faktörlerin belirlenmesi ve temizlik ürünleri sektöründe bir uygulama
Determining the factors of target clients perceptions towards products which are using mascots inbrand management and a practice in cleaning product sector
- Tez No: 215544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Günümüzün hızla değişen teknolojik, ekonomik ve kültürel koşulları, tüketicilerinsatın alma alışkanlıkları ve marka tercihlerini etkilemekte ve buna bağlı olarak daişletmelerin artan rekabetle birlikte yeni pazarlama stratejileri geliştirmeleri ve bunlarıetkin bir biçimde tüketicilere iletmeleri gerekmektedir. Firmalar, potansiyelmüşterilerine markalarıyla ilgili mesajlarını iletebilmek için mümkün olan her türlüfarklı kanalı kullanmaya çalışmaktadırlar. Pazarlama iletişimi içerisinde maskotlar daçok etkili birer iletişim aracı olarak kabul edilmiş fakat, tüketici algısı üzerlerindekietkileri net olarak açıklanmamıştır.Bu çalışmada, marka yönetiminde önemli bir pazarlama iletişimi aracı olanmaskotların kullanımı ve hedef tüketicilerin maskot kullanılan ürünlere yönelikalgısına etki eden faktörler, geniş bir literatür çalışmasıyla araştırılmış vearkasından anket yöntemi izlenerek desteklenmiştir. Bir pilot çalışma olan araştırma,ileride yapılacak akademik araştırmalara bir ön çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Today?s rapidly changing technological, economic and cultural situations effectcustomer?s buying decisions and choosing brand and firms have to develop newmarketing strategies and transmit to the customers effectively. Firms, use everypossible way to reach out their potencial clients. Mascots which in marketingcommunications are very effective communication tools, but also their impact ofcustomer,s perceptions are not explained.This thesis includes an explanation of mascots what are very important marketingcommunication?s tools and effected factors of target clients perceptions toproducts which are used mascots, have been searching in literature and then it hasbeen supported by method of questionnaire.