Havayolu işletmelerinde birim maliyetleme uygulaması:Thy A.O. Bakım Onarım Merkezi'nde bir örnek uygulama
İmplementation of unit costing in airline companies: A case approach for Turkish Airlines Technical Maintenance Center
  1. Tez No: 215548
  2. Yazar: NURİYE NİL ÖZKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşmenin sonucunda ticari hayatta meydana gelen değişmelerden havayolu sektörü de etkilenmiştir. Kaynakların en etkin ve verimli şekilde kullanılması bütün işletmeler için önem kazanmıştır. Yöneticilerin, kaynaklarını en doğru şekilde kullanabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgilerin başında işletmenin maliyetleri ile ilgili bilgiler gelmektedir. Özellikle havayolu sektöründe sürekli artan maliyetler ve hızlanan rekabet, havacılık işletmelerini kontrol edebildikleri maliyetlerini mümkün olan en düşük seviyeye indirme konusunda tetiklemiştir. Çalışmada bir havayolu işletmesinin bakım onarım merkezinde yapılan uygulama ile maliyet muhasebesinde karşılaşılan güçlükler ortaya konmuş ve bu olumsuzlukların düzeltilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The airline industry has been affected by the changes in business environment because of globalization. Effective and efficient use of sources has became important for all organizations as well. Costs are the key information for managers need in order to achieve organizational goals. Especially, in airlines industry, increasing costs and competition affect airline companies to decrease their costs at minimum level as possible. This study is conducted in a technical department of airline company. The purpose of the study is to demonstrate these difficulties with the help of an cost accounting application.