Hastane işletmelerinde iç kontrol sistemi ve özel bir x hastanesinde uygulanması
Internal control system for hospitals and application at a private sector hospital
- Tez No: 215549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hastaneler, büyüklük farkı gözetmeksizin çeşitli iç kontrol programlarınınuygulanabilirliğini dikkate almalıdırlar. Bu tür programlar belirlenmiş birtakımpolitika ve prosedürler aracılığıyla hata ve hilelerin ortaya çıkma olasılığınınazaltılmasında ve güvenirliliğin sağlanmasında önemli birer araçtırlar.Ülkemiz hastanelerinde genel olarak, gerek özel gerekse kamu sektöründe,ayrıntılı olarak düzenlenmiş, yazılı bir iç kontrol sistemi ve bu sistemin kontrol vedenetimini yapan bir iç denetim birimi yoktur. Ancak her işletmede olduğu gibi birhastane işletmesinde de, her birim içerisinde otokontrol şeklinde işleyen bir içkontrol mekanizmasına rastlamak mümkündür. Bu tez çalışmasında da bir hastaneişletmesinde etkin işleyen bir iç kontrol sisteminin genel hatları çizilerek, bir özelsektör hastanesinde uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals, regardless of size, should give consideration to the economicfeasibility of some type internal control programs. Such programs are generally thebest means of lessening the possibility of error, determining fraud, and assuringcompliance with established policies and procedures.In Turkey, neither at the public sector nor at the private sector, there is no adetailed internal control system and internal auditing department that audit it. Butlike other firms, at an hospital an internal control system that works like anotocontrol mechanism can be seen. In this thesis by explaining the generalframework of an effective internal control system, an application at a private sectorhospital is given.