Veri ambarlarında veri madenciliği ve ulaştırma-lojistik sektöründe bir uygulama
Data mining in datawarehouses and an application in the transportation-logistics sector
  1. Tez No: 215573
  2. Yazar: BARIŞ KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bilginin önemi yıllar boyunca oldukça artmıştır. Rekabetin en fazla olduğusektörlerden biri olan Ulaştırma ve Lojistik sektöründe firmalar tarafından oldukçayüksek miktarlarda veri toplanmaktadır. Toplanılan bu verilerden ilginç vepotansiyel olarak faydalı bilgilerin çıkarılması, araştırılması ve keşfi bu firmalarınbaşarıları için çok önemli bir faktördür.Bu tez çalışmasının temel amacı firmaların veri depoladıkları alanlardan biri olanveri ambarlarındaki veriden firmaların karar verme süreçlerinde kullanabilecekleribilginin Veri Madenciliği ile ortaya çıkarılmasıdır. Veri Madenciliği sonucunda eldeedilen bilgilerden karar destek amaçlı yargılar çıkarılması bu tez çalışmasındaüzerinde durulan temel konulardan birisi olmuştur. Geleneksel analiz yöntemlerininyetersiz kaldığı veya hesaplamaların oldukça zaman aldığı çok büyük hacimliverilerde, Veri Madenciliğinin alternatif bir araç olarak kullanılması bu çalışmadaönerilmiştir. Veri seti üzerinde Kümeleme ve Karar Ağaçları birlikte uygulanmış veveri seti içerisindeki kümeler ve ilişkiler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge has been enormously increasing over the years. InTransportation and Logistics Sector that is one of the most competitive sectors, hugeamount of data collected by the firms. Data Mining for the purpose of extracting,exploring, discovering interesting, and potentially beneficial knowledge from thesedata is a very critical factor for the these firms? success.The main aim of this dissertation is revealing knowledge from data that is stored indata warehouse which is one of the data stores for using decision making processesof firms. Extracting judgements from the knowledge acquired from the Data Miningfor the aim of supporting decision is one of the main issues of this dissertation. Inlarge volumes of data traditional analysis methods which is insufficient or computingtakes long time, using of Data Mining as an alternative tool proposed in this study.By applying Clustering and Decision Trees together on the data sets, clusters andrelations was revealed.