Öğretim elemanlarının örgütsel adalet algıları ile sergiledikleri üretkenliğe aykırı davranışlar arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between organizational justice perceptions and performed counterproductive work behaviors among academicians and a research
  1. Tez No: 215574
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAEMİNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Her ikisi de karmaşık birer fenomen olan üretkenliğe aykırı davranışlar ile örgütsel adalet kavramları araştırmacıların, işgörenlerin ve işverenlerin ilgisini giderek daha fazla çekmektedir. Bu tezin temel amacı, örgütsel adalet algılarının negatif örgütsel davranış çıktılarıyla ilişkisini açığa çıkarmaktır.Söz konusu amaçla, öğretim elemanları üzerinde yürütülen bir araştırma ile örgütsel adalet algıları prosedür, dağıtım ve etkileşim adaleti olmak üzere üç boyut üzerinden ve üretkenliğe aykırı davranışlar çalışanlara ve örgüte yönelik üretkenliğe aykırı davranışlar olmak üzere iki temel boyut üzerinden ölçülmüştür.Sonuçlar, iki kavramsal yapı arasında negatif ilişki bulunduğunu doğrulamakta ancak korelasyon katsayılarının düşüklüğü, üretkenliğe aykırı davranışlar üzerinde etkili olan diğer bazı bireysel ve örgütsel faktörlerin mevcudiyetini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Counterproductive work behaviors and organizational justice, both of which are clearly complex phenomenons, are of increasing concern to researchers, employees and employers, in paralel with their impacts on personal and organizational goals. The particular aim of this thesis has been to explore the effects of organizational justice perceptions on negative organizational outcomes of employees.To this end, a research is conducted on the academic staff to examine the levels of organizational justice perceptions by measuring the context through three dimensions: procedural, distributive and interactional justice and the levels of two main dimensions of counterproductive work behaviors which are counterproductivity against organization and counterproductivity against coworkers.The results reveal the negative correlation between two contexts which are not that high, reminding the effects of some other personal and organizational factors on counterproductive work behaviors