Opsiyon değerlemenin temelleri ve temel opsiyon değerleme modelleri ile stokastik değişkenliğin imkb hisse senedi piyasalarında geçerliliklerinin araştırılması
Basics of option valuation and a study on the validity of basic option valuation models and stochastic volatility in istanbul stock exchange
- Tez No: 215576
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışmanın amacı temel opsiyon fiyatlama modellerinin İMKB'deki geçerliliklerinin araştırılmasıdır. Bu nedenle 1998-2004 dönemi için geçerli olmak üzere 17 hisse senedi ve iki endeks üzerine yazılmış olan 3.192 adet bir ay vadeli, avrupa tipi, kar payı korumalı, başabaş alım ve satım opsiyonları tasarlanmış ve Black-Scholes modelinin iki ve binomial modelin ise beş versiyonunun kullanımı ile fiyatları tahminlenmiştir. Tahminlenen fiyatlar ile opsiyonun üzerine yazıldığı varlığın yazım anındaki cari fiyatlarının oranlanması yoluyla elde edilen alım/satım sigortası maliyet oranları ile ilgili opsiyonun vadesi içerisinde gerçekleşen değişkenlikleri arasındaki ilişkinin düzeyi regresyon, serisel korelasyon analizlerinin ve anakütle ortalama testlerinin kullanımı ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre alım/satım sigortası maliyet oranları ile gerçekleşen değişkenlikler arasında genel olarak yüksek ve anlamlı ilişkiler vardır. Opsiyon fiyatlarının tahminlenebilirliklerinin yüksekliği açısından, İMKB-30 ve İMKB-100 Endeksleri'nin üzerlerine yazılmış olan opsiyonlarla birlikte veya bunların hemen ardından, üzerlerine yazılan opsiyonların işlemlerine başlanması en mümkün görünen hisse senetleri alfabetik sırayla AKGRT, ARCLK, EREGL, FROTO, KCHOL, PTOFS, SAHOL ve TOASO'dur. Örnek kütleye dahil olan bir çok hisse senedinin fiyatlanabilirlik düzeylerinin 1998'den 2004'e doğru yükseliş eğiliminde olduğu da belirlenmiştir. Endeksleri için ise ilgili dönemde kesin bir yükselişten söz edilemez ancak bunun en belirgin nedeninin dönem içinde fiyatlanabilirlik düzeyinde gerçekleşen tek bir sert ve kısa süreli düşüş olduğu da tespit edilmiştir. Dolayısıyla, ilgili dönem için geçerli olmak üzere, piyasanın zayıf düzeyde etkinliğe yaklaşmaya çabaladığı, bu konuda çok kararlı olmasa da bir eğilim gösterdiği, bir meyile sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the validity of basic option valuation models in İstanbul Stock Exchange (ISE). To reach stated objective 3,192 european type, dividend protected, at-the money, one-month maturity call and put options written on 17 different stocks continuously traded in ISE and two indices designed and price predictions acquired by two different versions of Black-Scholes model and five different versions of binomial model, and by related daily closing data for the period of January 1, 1998 ? December 31, 2004. The relations between call/put insurance cost ratios which are defined as predicted prices of options divided by spot prices of underlying assets at the time of writing and realized volatilities of underlying assets are investigated by using regression and serial correlation analysis and paired-samples t tests. According to the findings, in general, there is a high and significant level of relation between call/put insurance cost ratios and realized volatilities. According to level of predictability of their option prices, it is highly possible that options written on at least eight stocks which are, in alphabetic order, AKGRT, ARCLK, EREGL, FROTO, KCHOL, PTOFS, SAHOL and TOASO will be able to be traded in near future with or just after the starting of the transactions of options on ISE-30 and ISE-100 indices. The level of predictability of prices of options on many of stocks included in the sample is also increasing from beginning to end of the sample period. But this judgement can not be stated for both of the indices, hovewer the main cause is a single, short lasted and sharp decrease in price predictability. Consequently it can be said that there is a tendency in the market to reach weak level of efficiency from the beginning of 1998 to the end of 2004,.even if its level of stability is not high.