Sürekli zamanlı portföy seçimi ve İmkb'de bir uygulama
Continuous time portfolio selection and an application to İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 215577
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 247
Özet
Markowitz tarafından temelleri atılan Modern Portföy Teorisi tek periyotlubir yatırım sürecini göz önüne almaktadır. Markowitz modeli'nde yatırımcı ilgiliperiyot için optimal yatırım stratejisini belirleyerek, dönem sonuna kadar portföyagırlıklarında hiçbir degisiklikte bulunmamaktadır. Bu ise modelin en büyükeksikligi olarak belirtilebilir.Bu çalısmada Markowitz modelinin çok dönemli vesürekli zamanlı hale gelistirilmesinin uygulanması ve sonuçları üzerindedurulmaktadır. Aynı zamanda, Istanbul Menkul Kıymetler Borsası verilerikullanılarak dönemsel ve sürekli zamanlı optimal portföyler ve ortalama-varyansetkin sınır elde edilmektedir. Son olarak Markowitz modeli ile karsılastımalı olarak,göz önüne alınan modellerin risk ve beklenen getiri parametrelerine etkisiarastırılmaktadır. Dinamik portföy seçim modellerinin bu parametrelere pozitifetkilerinin oldugu savı arastırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mean-variance portfolio selection, which is a foundation of Markowitz,considers an investment environment in a single period. The investor allocates hiswealth among a basket of securities and wait until the end of the period withouttaking any investment decisions. This is mentioned as a shortcoming of the model.This dissertation represents the usage of analytical optimal portfolio policy and theanalytical expression of the mean-variance efficient frontier for the multiperiod andcontinuous time mean-variance formulation whereas the effects of the dynamicportfolio selection is investigated. The multiperiod and continuous time optimalportfolio policy is obtained by using the Istanbul Stock Exchange data. Finally, theimpact of the dynamic models on the risk and return parameters compare toMarkowitz?s single period model is taken into consideration. The argument thatdynamic portfolio selection procedure has a positive effect on these parameters isbeing researched.