Türk edebiyatında tarihî romanlar (Türk tarihi ile ilgili 1971-1980)
History novelsin Turkish literature (about Turkish history 1971-1980)
  1. Tez No: 215579
  2. Yazar: RAMAZAN TOPDEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 765
Özet
Çalışmamızda 1971 ? 1980 yılları arasında yayınlanın tarihî romanları inceleyerek. Bu on yıllık dönemde yayınlanan kırk üç tarihî romanı zaman, mekân, şahıslar ve bakış açısı kriterlerini göz önünde bulundurarak tahlil ettik. Zaman bölümünde; kozmik zaman, kronolojik zaman, sosyal zaman öğelerini ortaya koyduk. Mekân bölümünde, mekânları özelliklerine göre sınıflandırdık. Şahıslar bölümünde, romanlardaki kahramanları, durumlarına göre, cinsiyetlerine göre, eğitim durumlarına göre, mesleklerine göre, sosyal durumlarına göre ve milliyetlerine göre sınıflandırdık. Bakış açısı bölümünde de romanlarda kullanılan anlatım yöntemleri ile yazarların görüşlerini anlattık
Özet (Çeviri)
In tihis study, we examined about the historical novels which were published in 1971 -1980. We analyzed forty three historical novels which were published in tehese ten year according to time, place characters and point of wiew. On the time part, we explained about cosmic time, chronologic time and social time.One the place part, we classiffed the places according to their specialities. On the characeters part, we classified the characters accarding to their reality, sexuality, education, profession, social life and nationality. On the point of view part we told about the narration methods which were used on the novels and writers opinions shortly.