Türk edebiyatında tarihî romanlar (Türk tarihi ile ilgili, 1981-1985)
Historical novels in Turkish literature (about Turkish history, 1981-1985)
  1. Tez No: 264897
  2. Yazar: AHMED ELDESSOUKY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 638
Özet
Çalışmamızda 1981?1985 yılları arasında neşredilen tarihî romanları inceledik. Bu beş yıllık dönemde neşredilen otuz tarihî romanı olay örgüsü, zaman, mekân, şahıslar ve bakış açısı kriterlerini göz önünde bulundurarak tahlil ettik. Olay Örgüsü bölümünde, romanların tek tek olay örgülerini yazdık. Zaman bölümünde, kozmik zaman, kronolojik zaman ve sosyal zaman unsurlarını ortaya koyduk. Mekân bölümünde, mekânları özelliklerine göre sınıflandırdık ( Açık Mekân, Kapalı Mekân, vs.). Şahıslar bölümünde, romanlardaki kahramanları gerçekliklerine göre, eğitim durumlarına göre, mesleklerine göre, sosyal durumlarına göre ve milliyetlerine göre sınıflandırdık. Anlatıcı ve Bakış açısı bölümünde de romanlarda kullanılan anlatım yöntemlerini, anlatıcının tipini ve yazarların görüşlerini anlattık.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined about the historical novels which were published in 1981-1985. We analyzed thirty historical novels were published in these five years according to plot, time, place, characters and point of view. On the `plot? part, we told about the plots of novels we studied. On the `time? part, we explained about cosmic time, chronologic time and social time. On the `place? part, we classified the places according to their specialties (Open Places, Closed Places, etc.). On the `characters? part, we classified the characters according to their reality, sexuality, education, profession, social life and nationality. On the `point of view? part, we told about the narration methods which were used on the novels and writers opinions.