A Study on the adjustment of stock prices to the stock dividend rights offerings events
Bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımlarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi
- Tez No: 21558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
BEDELLİ VE BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMLARININ HİSSE SENETLERİ FİYATLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bu tezde bedelli ve bedelsiz sermaye arttirimlarinin hisse sentlerinin fiyatlarinin üzerindeki etkisi pazar modeli çerçevesinde incelenmiştir. Calismada Ocak 1990 dan başlayarak Aralik 1991 e kadar iki yillik bir donemde 68 olay incelenmiştir. Konu ile ilgili tanimlar ve ilgili çalismalar ile teoriler literature review bölümünde özetlenmiştir. Hata terimi analizi kullanilarak fiyatlarin ayarlanma yonü ve hizi değerlendirilmiştir. Hisselerin haftalik getirileri ile pazar getirişi regresyona sokularak ortalama ve kumulatif hata terimleri bulunmuştur. Olay gününden 40 gun öncesi ile olaydan 40 gun sonra arasindaki kumulatif hata terimleri hesaplanmistir. Sonuç olarak ayarlanmalarin yavaş ve eksi kumulatif hata terimlerinin olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum incelenen sermaye arttirimlari dikkate alinarak pazar etkinliğinin bulunmadigini belirtmektedir. II
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE ADJUSTMENT OF STOCK PRICES TO THE STOCK DIVIDEND & RIGHTS OFFERINGS EVENTS In this thesis, the adjustment of stock prices to the stock dividend/rights offerings cases are analyzed using the market model. This event study covers the two years period from January 1990 to December 1991 and includes 68 cases during that period. The literature review part summarizes the definitions and studies relevant to the subject. Also theories of capital markets are mentioned briefly. Residual analysis have been utilized in order to evaluate the direction and the speed of adjustment. Weekly rates of return are regressed against market returns to find average and cumulative residuals. Cumulative residuals begining from 40 days before the event to 40 days after the event are calculated. The results indicate that the adjustment process is slow and negative abnormal returns are observed during event period. This situation indicates market inefficiency with respect to information released by these events.