Brecht'in ögreti oyunları teorisinin tarihsel gelisimi ve incelenmesi
The study of Brecht?s lehrstück theory and its historical evolution
- Tez No: 215590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE KALKAN KOCABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmanın konusu, Bertolt Brecht'in ögreti oyunları ve bu oyunlar dolayımıyla ortayaçıkan teorinin evrimi ve etkileridir. Çalısmada Brecht'in tiyatronun islevinin degistirilmesiiddiası ve bu islev degisikligiyle baglantılı 20. yüzyıla ait iki uygulama modeli incelenecektir.Çalısmanın ilk bölümünde ögreti oyunlarının öncüllerinin gelistigi 1920'li yıllardaki tiyatropratikleri ve epik tiyatro teorisinin kısa bir tarihçesi yer almaktadır. Çalısmanın ikincibölümünde Brecht'in ögreti oyunları olarak niteledigi altı yapıt incelenmis ve buuygulamalardan ortaya çıkan teorinin genel bir degerlendirmesi yapılmıstır. Üçüncü bölümdeögreti oyunları ve Ezilenlerin Tiyatrosu kavramı arasındaki iliski incelenmistir. Çalısmanındördüncü bölümü ögreti oyunları ve bir egitimde tiyatro uygulaması arasındaki iliskininincelenmesine ayrılmıstır. Çalısma sonucunda, ögreti oyunlarının degisik alanlardaki yaratıcıçalısmalar için degerli bir malzeme olusturdugu, Augusto Boal ve Reiner Steinweg tarafındanolusturulan modellerin Bertolt Brecht'in ögreti oyunları uygulamaları ve teorisiyle benzeröncüllerden hareket ettigi, ancak bu modellerin içinde bulundukları tarihsel ve toplumsalkonjonktüre göre Brecht'in çerçevesine kendilerine özgü müdahalelerde bulundugusaptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The following work studies the Lehrstück plays of Brecht and the evolution and impact of therelated theory. It studies the thesis of changing the function of theater and the two modelsdeveloped in late 20th century related to that functional change. The first chapter is a shortchronicle of Brecht?s theater praxis at 1920?s and epic theater theory which includes premisesof the subject. Next chapter examines the six Lehrstück plays and Brecht?s theoreticalwritings. Third chapter is about the connection between Lehrstück theory and Theater of theOppressed. Fourth chapter studies the relationship between Lehrstück theory and atheaterpedagogical praxis. The study concludes that Lehrstück plays could be considered as arich material for other creative studies and, that the models of Augusto Boal and ReinerSteinweg have similar premises with Brecht?s, however their models have been formed indifferent social and historical conditions and they made their own contributions to the theory.