Sanal ortamda müzecilik (sanal mimarlık müzesi)
Virtual museology (virtual museum of architecture)
  1. Tez No: 215589
  2. Yazar: DERYA NÜKET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sanal Mimarlık Müzesi, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından geliştirilen bir projedir.www.mimarlikmuzesi.org ve www.archmuseum.org adresinde yayımlanan projeTürkiye'nin mimarlık mirasını oluşturan belgelerin dijital kayıtlarının alınmasını,bunların internet ortamında yayımlanmasını ve bir dijital arşiv oluşmasınıamaçlamaktadır.Proje, ?koleksiyonsuz bir müze? olarak başlamıştır. Konsept, basitçe bir arkeolojik sittekurulan bir arkeoloji müzesi fikrine dayandırılmıştır. Bir arkeolojik sitte kazılardan elegeçirilen ilk buluntular bir depoda toplanır. Ardından, koleksiyon büyüdükçe bir binayagereksinim duyulur ve bir süre sonra bu, bir müzeye dönüşür.Proje, kamuoyunun bir mimarlık müzesine gereksinime dikkatini çekmek üzere ?arşivyerine ?müze? sözcüğünü vurgulamakta ve internetin dünyaya açılan bilgi kanalı olarakolanaklarını kullanmaktadır.Sanal Mimarlık Müzesi deneyimi Türkiye'nin mimarlık mirasını oluşturan arşivlereuzanılmasını ve bir bölümünün en geniş izleyici kesimine ulaşmasını sağlamanınötesinde gerçek müzenin yolunu açmada önemli bir adım oluşturmuştur.Bu tez çalışması 2004-2006 yılları arasında sanal Mimarlık Müzesi'nde açılan sergiler,yapılan işler ve ziyaretçi istatistiklerine ilişkin ayrıntılı bilgi vermektedir. Aynı zamandamüzecilik kavramında yeni bir adım olarak sanal müzeler bilgi kaynağı olma vekoleksiyonlarının sanallığı açılarından tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The virtual ?Museum of Architecture? is a project launched by Turkish Building andInformation Centre. Under the addresses www.mimarlikmuzesi.org andwww.archmuseum.org, the project aims to digitize the Turkish architectural heritage,publish these documents on web and arrange a digital archive.The project has started as a ?museum without a collection?. The concept is simply basedon the idea of an archaeological museum established in an archaeological site. In anarchaeological site, the first findings of excavations are stored in a store room. Then, asthe collection gets bigger it needs a building and sometime later the building becomes amuseum.The project emphasize the word ?museum? instead of ?archive? in order to takeattention of the public the need for an architectural museum, and uses the opportunitiesof internet as an information channel open to whole world.This thesis gives detailed information about the exhibitions and work done within theyears 2004-2006 period of the project and the statistical data gathered. It also discussesthe virtual museums as a new step in the concept of museum as an information channeland in the aspect of its collection?s virtual character.