Güneydogu Anadolu'da halaf kültürü'ne kadar boya bezemelı çanak çömlek'ın gelısımı
The development of painted pottery untill Halaf period in Southeast Turkey
  1. Tez No: 215595
  2. Yazar: VİLDAN GÜRDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu tez çalısmasının amacı; Mezraa Teleilat kazısı bulguları ısıgında, hem boyalı çanakçömlek geleneginin ortaya çıkıs sorununun hem de Halaf Kültürü'ne degin gelisimininarastırılmasıdır. Amaçlanan bu hedef dogrultusunda öncelikle, Yakındogu'da boyabezemeli çanak çömlegin kronolojik açıdan gösterdigi degisim ve gelisim ortayakonulmaya çalısılmıstır. Ilk olarak Mezraa Teleilat yerlesmesi ile çagdas olan;Güneydogu Anadolu Bölgesi, Kuzey Suriye, Kuzey Irak, Batı Iran'daki yerlesmelersaptanarak bu yerlesmelerin yayınları derlenmis ve boya bezemeli çanak çömlekgrupları arasında degerlendirmeler yapılmıstır.Çalısmanın ikinci asamasında ise Mezraa Teleilat yerlesmesinin boyalı çanak çömlegiayrıntılı olarak incelenmistir. Yapılan katalog, çizim, fotograf ve istatistik çalısmalarınınsonucunda bu mal grubunun diger yerlesmelerde bulunan benzer boyalı çanak çömlekgrupları ile benzerlikleri ve farklılıkları saptanmaya çalısılmıstır. Yapılan çalısmalarınsonucunda; bu mal grubundan yola çıkılarak, yerlesmenin Son Neolitik dönem içindekiyerinin ve öneminin saptanmasına yönelik öneriler getirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Under the scope of Mezraa Teleilat excavations, this Masters thesis investigates theemergence of the fi rst painted pottery assemblages in Southeast Anatolia and theimpacts of such traditions made on the Halaf tradition. According to this goal, thegradual changes in chronological aspects of the earliest painted pottery traditions inNear East are investigated. Firstly, painted pottery groups from sites in SoutheastAnatolia, Northern Syria, Northern Iraq, and Western Iran that were contemporarywith the pottery from Mezraa Teleilat were pulled together from their publications inorder to identify and compare these painted pottery traditions.Secondly, painted pottery assemblages from Mezraa Teleilat were studied in detail,including cataloguing, drawing, photographing the pot sherds, and identifying patternsthrough statistical analysis. This work identifi es the similarities and differences of thispottery group with the other painted pottery assemblages from various sites. At the endof the study, the presence of this pottery assemblage at Mezraa Teleilat places the sitewithin the relative chronology and emphasizes the signifi cance of the site during theLate Neolithic in the Near East.