Yetişkinlerde planlama: Londra kulesi testi'nin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Planning in adults: The study of validity and reliability of the tower of London test
  1. Tez No: 215594
  2. Yazar: DENİZ ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVTAP CİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Londra Kulesi (TOLDX) Testi'nin faklı eğitim düzeylerinden ve faklı yaş gruplarından (16-19, 20-29, 30-39, 40-59, 60+ yaş gruplarından) olan yetişkinlerde, normlarını belirlemek, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yapmaktır. Londra Kulesi (TOLDX) Testi norm çalışması,185'i bayan, 190'nı erkek, toplam 375 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada, yaşın, cinsiyetin ve eğitim düzeyinin, Londra Kulesi (TOLDX) Testi performansına, bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, özellikle, 60+ yaş grubundaki kişilerin, Londra Kulesi (TOLDX) Testi performanslarının, anlamlı derecede, düşük olduğunu; yüksek eğitim düzeyine sahip kişilerin, Londra Kulesi (TOLDX) Testi performanslarının, anlamlı derecede, daha iyi olduğu göstermiştir.Cinsiyet değişkeninin, Londra Kulesi (TOLDX) Testi performansını, etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, bayanların, Londra Kulesi (TOLDX) Testi'nde, toplam kural ihlallerinin ve toplam yürütme zamanlarının, daha fazla olduğunu göstermiştir. Fakat, diğer Londra Kulesi (TOLDX) Testi ölçümleri bakımından, cinsiyetler arasında, bir fark bulunamamıştır.Londra Kulesi (TOLDX) Testi geçerlilik çalışması, 89 kişi üzerinde, gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bu kısmında, Londra Kulesi (TOLDX) Testi'nin, Wisconsin Kart Eşleme Testi ve Raven Standart Progresif Matrisler Testi ile arasında, bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, genel olarak, Londra Kulesi (TOLDX) Testi'nin, Raven Standart Progresif Matrisler Testi ve Wisconsin Kart Eşleme Testi ile arasında, anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.Londra Kulesi (TOLDX) Testi güvenilirlik çalışması, geçerlilik çalışmasına da katılan, 89 kişi üzerinde, gerçekleştirilmiştir. Bu testin güvenilirliği, test-tekrar test yöntemiyle sınanmıştır. Araştırmanın bu kısmında, katılımcılara, Londra Kulesi (TOLDX) Testi, ortalama 35.3 gün sonra, tekrar uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, toplam kural ihlali, dışında, Londra Kulesi (TOLDX) Testi'nin bütün ölçümlerinin, zaman içerisinde değişiklik göstermediğini ortaya koymuştur.Bu çalışmada, son olarak, 16-19, 20-29, 30-39, 40-59, 60+ yaş gruplarının, yüzdelikleri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to assess the validity and the reliability of the Test of Tower of London (TOLDX) and to determine the norms of the adults from different educational levels and ages (assorted as 16-19, 20-29, 30-39, 40-59, 60+). This standardisation study was conducted on 185 females and 190 males, a total of 375 participants.The study examined, the effects of age, sex and educational background on TOLDX. The results showed that the performance of the 60+ age group was significantly lower than the other age groups and the participants from high educational level performed the TOLDX substantially well.The TOLDX scores of 185 females and 190 males were compared to determine whether gender differences exist. The results showed that the female participants committed a significant number of rule violations and they took more time than the males to solve the TOLDX problems. However, other research on TOLDX Test found no gender differences.For the validity study of TOLDX Test, 89 participant were administered the Wisconsin Card Sorting Test and the Raven Standart Progressive Matrices Test as well as TOLDX Test and intercorrelations between the test scores were calculated. The results illustrated a feasible relationship between the TOLDX scores and the other test scores.For the reliability of the TOLDX test, the same 89 participant used in the validity study were tested on two occasions with the TOLDX. That is, the test-retest method was used in the reliability study. The participants were retested, on average, after 35.3 days. With the exception of the total rule violations, the results showed that the TOLDX scores are stable across time.Finally, percentiles were calculated for each age group.