Avrupa çalışma konseyleri ve Avrupa Birliği'ne uyum asamaşında Türkiye için bir model önerisi
European works councils and a model proposalto Turkey in European Union progress process
- Tez No: 215599
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Avrupa Çalısma Konseyleri ve Avrupa Birligi'ne Uyum Asamasında Türkiye çinBir Model Önerisi" adını tasıyan bu çalısmada; Avrupa Çalısma Konseylerininkurulusu ve isleyisini temel alan kavramlardan yola çıkılarak, hangi düzenlemeleretrafında sekillendirilmeye çalısıldıgı ve AB üyesi olan devletlerde ne sekildeuygulandıgı anlatılmaya çalısılmıstır. Bu kapsamda, AB üyeligine resmen adayolmus ve 2005 yılının sonunda müzakere sürecine baslamıs olan ülkemizde debelirtilen konseylerin kurulması geregi ortaya konmustur. Bunun yapılabilmesi içingerekli sosyal ve hukuki ortam hakkında degerlendirmelerde bulunulmus ve buçerçevede ülkemizdeki mevcut durumun belirtilmesinin ardından, ilgili konseylerinkurulması yönünde bir model önerisinde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is named as,“European Works Councils and a model proposalto Turkey in European Union progress process”, we aimed to state the regulations ofEuropean Union and the application styles of different European countries aboutEuropean Works Councils. In this scope, the necessity of the establishment ofassociated work councils in our country, which have been an official candidate sinceat the end of 2005, was emphasized. Therefore, we have mentioned the necessarysocial and legal environment in order to set up such councils and further a modelproposal in which the establishment of work councils included was offered after theexplanation of the existing environment in our country.