Seleukeia Pieria doğu nekropolü
East necropol of the Seleukeia Pieria
  1. Tez No: 215625
  2. Yazar: BURÇAK ALTUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE PAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Antik kentlerden günümüze kadar ulaşan kalıntılar arasında nekropoller önemli bir yer tutar. Bundan dolayı Seleukeia Pieria Doğu Nekropolü üzerindeki mezar anıtlarının değerlendirilmesi ve tüm yönleriyle incelenmesi, kente dair kapsamlı bilgilerin ortaya çıkarılması açısından önemlidir.Çalışmanın birinci bölümü, giriş, çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamından oluşmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde Seleukeia Pieria'nın coğrafi konumu, tarihsel çerçevesi ve kentsel yerleşim kalıntıları tanımlanmaktadır. Böylece kent ile ilgili genel bir bilginin verilmesi sağlanmıştır.Üçüncü bölümde, Seleukeia Pieria'nın Doğu Nekropolü ve bu nekropol üzerinde yer alan mezar tipleri anlatılmaktadır. Mezar tipleri kaya mezar odalarından, lahitlerden ve bunlara bağlı olarak kaya yüzeyine işlenmiş niş ve stellerden oluşmaktadır. Bu bölümde değerlendirilen tüm mezar anıtları bir tipolojik sınıflandırma içinde sistematize edilerek tüm yönleriyle tanımlanmıştır.Dördüncü bölüm ise, ikinci ve üçüncü bölümde adı geçen arazi çalışmasını içermektedir. Arazi çalışması Doğu Nekropol alanı üzerinde gerçekleştirilmiş ve bu çalışma ile elde edilen çizimler, fotoğraflar ve tanımlamalar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Son olarak karşılaştırma ve değerlendirmeler ile Seleukeia Pieria Doğu Nekropolü'nün, çağdaşları ve farklı dönemlerdeki diğer mezar anıtlarıyla ilgili, benzer ve farklı yönleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most enduring extant buildings left from ancient cities are those of necropol sides. Therefore, it is important to esteem and analyse monumental graves standing on the east necropol across-the-board for attaining comprehensive information concerning the city.The first chapter consists of introduction, aim, content and method of the studying.The second chapter is intensified on the geographical and historical framework and the ruins of Seleukeia Pieria.Explained in the third chapter is east necropol of the Seleukeia Pieria and burial typology and the types of the necropol. Burial types are consisting of rock-cut-tombs, sarcophagus and related to these carved niches and altars on the rocky surface. The monumental graves that considired in this part are entirely identified in a typhological system.In the forth chapter, a research was made to complate the information according to the theory. This study was done on the East Necropol of Seleukeia Pieria. The result of the application is clearly explained and comments are done and suggestions are given on the data which are out.