Otel işletmelerinde bilgi teknolojilerinin kullanılması ve karşılaşılan sorunlar ?Akdeniz Bölgesinde bir araştırma?
The use of information technologies in hotel companies and related issues ?a research in Mediterranean Region?
- Tez No: 215624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm sektörünün, toplumsal alanlarda yaşanan gelişmelerden etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu etkilenme, bilgi toplumuna geçiş süreci içerisinde en çok bilginin ve teknolojinin kullanımı ile alakalıdır. İletişim ve bilgi teknolojilerinin kullanımındaki yenilikler, internet turizm endüstrisinin yapısında ve işleyişinde önemli değişimlere yol açmaktadır. Turizm endüstrisinde daha yüksek bir etkenlik, verimlilik, hizmet kalitesi ve kârlılık elde edilebilmesi için bilgi teknolojilerinin kullanımına büyük bir ilgi ve ihtiyaç vardır. Diğer ticari ve finansal sektörler gibi turizm endüstrisi de günümüzün bilgiye dayalı toplumunda yeni teknolojilere uyumlu hareket şekilleri geliştirmektedir. Bilişim teknolojileri, sektörün yapısal değişiminin dinamiği haline gelmiştir. Dünyada meydana gelen teknolojik gelişmeler, tüm sektörleri etkilediği gibi turizm sektörünü de derinden etkilemiştir. Bu etkilerin incelemesi ve bilgi teknolojilerinin otel işletmelerinde kullanım alanlarının belirlenmesiyle birlikte, sağladığı faydaların ve yaşanan sorunların belirlenmesi bu çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır.Bu çalışma dört kesimden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kesimi, çalışmanın konusu, amacı, önemi, denencesi, yöntemi, bilgi derleme ve işleme araçları, çalışmanın temel kavramları ile sunuş planından oluşmaktadır. İkinci kesim, araştırma konusuyla ilgili akademik yazına ait bilgilerden oluşmaktadır. Üçüncü kesimde, birinci ve ikinci kesimde yapılan açıklamaları tamamlayan bir uygulama çalışması yapılmıştır. Bu bağlamda; araştırmaya, çözümlemelere ve akademik yazın çalışmalarına dayalı olarak elde edilen veriler doğrultusunda denenceler sınanarak, doğrulanıp doğrulanmadıkları konusunda açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü kesim de ise, uygulama sonuçları açıklanarak, elde edilen bulgular üzerine yorumlamalar yapılmış ve öneriler getirilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLERBilgi Teknolojileri, Bilişim Sistemleri, Turizm, Otel İşletmeleri.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that the developments in social life affect the tourism sector. Those effects are mostly related with the use of knowledge and technology in the process of being information society. The dynamic growth of the communications, internet and information technology use has resulted in dramatic shifts in the structure and operations of the hospitality, travel and tourism industries. There is great interest and need in the hospitality and travel industry for understanding the use of networking and information technology to build greater efficiency, productivity, service quality and profitability. The tourism industry, no less than many other commercial and financial sectors, needs to develop new ways of working in today's Information-based society. Information technologies have become the dynamic of the sector?s structural change.The purpose of the study is; to examine the influences of information technologies on tourism sector, to identify the uses in hotel business and to put forth the benefits and problems of information technologies for consideration.This study consists of four sections. First section of study consists of subject, importance, hypotheses, aim, objective method, gathering of data and processing fundamental consepts and the plan of presentation. The literature review findings are in the second section. In the third section, an emprical study is conducted for testing hypotheses mentioned in the first and the second sections. In this context, hypoteses have been tested whether to verify or not based on theories and literature review. In the fourth section, findings of study, implications and suggestions for future research and practitioners are presented.KEY WORDSInformation Technologies, Information Systems, Tourism, Hotel Companies.