Female characters as victims of drives and prejudice: a study on Hardy's Tess of the d'Urbervilles and Jude the Obscure
Dürtü ve önyargıların kurbanı olan kadın karakterler: Hardy'nin Tess of the d'Urbervilles ve Jude the Obscure romanları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 215627
  2. Yazar: MANOLYA HARNUBOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Romanlarının çoğunda olduğu gibi, özellikle son iki romanı Tess of the D'Urbervilles (1891) ve Jude the Obscure (1896)'da da Thomas Hardy, özellikle kadın karakterlerini, toplumun değerleri ve kurumlarının kurbanı olarak tasvir eder. Bunu yaparken Hardy, bireyin dışında var olan hayatın gerçek yüzünü yansıtan bir tablo ortaya koyar.Söz konusu romanlarda kadın karakterlerin, erkek egemen toplum tarafından nasıl kurban edildikleri incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışma, sosyal gerekircilik ışığı altında kadın karakterlerin ?dürtülerine? ve toplumun ?önyargılarına? odaklanmıştır. Bu durum, kadın karakterlerin kurban ediliş süreçlerinde rol oynayan etkenleri göstermektedir. Bu, çok açık bir şekilde, erkek egemen toplumda ?Ötekiler? olarak görülen kadın karakterleri gözlemlememize yardımcı olmaktadır.Çalışma, kadın karakterlere yapılan haksızlıklar üzerinde yoğunlaşmayı öngörürken, onlara yönelik önyargıların olumsuz etkileri otomatik olarak ön plana çıkmaktadır. Bu olumsuz etkilerin nedeni, kısmen, kadın karakterlerin kendi dürtülerini ellerinde olmadan toplumsal yasaların öngörülerinin aksine tatmin etmeleridir.Sonuç olarak, bu çalışma, genelde İngiltere'de Viktorya çağında yaşayan kadınların durumunu, özelde ise, Tess ve Sue'nun içinde bulunduğu koşulları ve onları olumsuz etkileyen etkenleri daha iyi anlamamızı sağlaması açısından önem taşımaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLERKurban, Dürtü, Önyargı, Sosyal Gerekircilik, Öteki
Özet (Çeviri)
As almost in all his novels and particularly in Tess of the D?Urbervilles (1891) and Jude the Obscure (1896), Thomas Hardy narrates the condition of his characters especially the female characters as victims of the society, its values, and institutions. While doing that, Hardy creates an overall picture of the actual face of life as it is existing outside of the individual.The female characters in the above-mentioned novels are studied so as to point out the way they are victimized by the patriarchal society. The study also focuses on the terms ?drive? of the female characters and ?prejudice? of the society under the light of social determinism. This shows us the way the factors contribute to the development of the victimization of the female characters. This, very openly, helps us to observe the female characters as ?Others? in a male-dominated society.While the study throws light upon the inequalities done to the female characters, the negative effects of the prejudice against them automatically come to the fore. The reason of these negative effects is partly the female characters? unavoidably satisfying their own drives in opposition to the rules of the society.Finally, the study is expected to lead us to a better understanding of the state of the females in the Victorian Period of England in general, the state of Tess and Sue in specific, and the factors affecting them negatively.KEY WORDSVictim, Drive, Prejudice, Social Determinism, Other