Kamu kurumlarında etkin bir yönetim için vizyoner liderliğin önemi: Hatay'da bir uygulama
Importance of visionary leadership for an active administration in public institutions: an application in Hatay
- Tez No: 215628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Liderlik, insanlık tarihi kadar eski bir kavram olmasının yanında, tarihsel süreçte sürekli anlamı ve içeriği değişen bir olgudur. 18. yüzyıldaki sanayi devrimi sonrasında liderlik üzerine yapılan çalışmalar hızla çoğalmıştır. Birçok araştırmalar yapılmış, ulaşılan bulgular yorumlanmış ve kavramla ilgili çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.Ortaya konuş sırasıyla, ?Özellikler Teorisi?, ?Davranış Teorisi? ve ?Durumlara Göre Liderlik Teorisi? olarak sınıflandırılan ve birbirlerinin eksik yönlerini tamamlamaya çalışan bu teoriler, yirminci yüzyılın sonlarına kadar geliştirilerek uygulanmışlardır.2000'li yıllara girilirken, küreselleşmenin etkileri ile tüm dünyada büyük bir ivme kazanan teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmelere paralel olarak, gerek özel sektörde gerekse kamu kurumlarında yönetsel anlayış değişiklikleri kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda birçok yeni yönetim anlayışı ortaya konmuş ve bu anlayışlar kendisini benimseyen yönetici/liderler tarafından birçok firma ve kurumda pratiğe dönüştürülmeye çalışılmıştır.İşte vizyoner liderlik, diğer yönetim teorileri ışığında geliştirilerek bu son dönemde ortaya çıkan yeni yönetim anlayışlarından biridir. Bu anlayış, liderin, başında olduğu kurumu, proaktif (öngörüsel) ve insancıl bir yaklaşım ile öngörülen gerçekçi bir hedef doğrultusunda, hizmet verdiği kimselerin (müşteriler, vatandaşlar) beklentilerini temel alarak idare etmesine ve sürekli gelişme içinde tutmasına dayanmaktadır.Devletin günden güne ?vatandaş merkezli? bir yapıya büründüğü günümüzde, vizyoner liderliğin kamu yöneticileri tarafından uygulanma gerekliliğinin, liderliğin tarihsel gelişimi ile bu gelişme sürecinde vizyoner liderliğin yeri ve özellikleri çerçevesinde ortaya konması, bu çalışmanın özetini oluşturmaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLERYönetim, Liderlik, Vizyon, Vizyoner Liderlik, Kamu Yönetimi
Özet (Çeviri)
Leadership is a phenomenon whose meaning and content has been changing continuously in historical period, apart from being a concept as old as human history. After the industrial revolution in 18th century, studies on the leadership have increased. Many researches were brought up a matter, results were interpreted and theories about the leadership were claimed.In terms order of ?Trait Theory?, ?Behavioral Theory? and ?Situational Leadership Theory? are clasified and they were applied by improving until the end of 20th century. These theories try to complete their deficient parts of each other.Changes of administrative perception improving fast parellelly to technological, economic, and social developments in both public and private sector by the effects of the globalization by begining of the 2000?s. In these respect, new administration understanding occurs, and these understandings are practiced by the leaders or administrators who adopt in principle in the firms and organizations.That is, visionair leadership is one of the new emerging administration understandings which is improved in the light of other administration theories. This understanding is based on basicly administrating and holding continuously in improvement, the expectations of served people (customers, citizens) in the way of foreseen realistic target by foreseenable and humanistic approach.Nowadays the state is becoming ?citizen center? day by day. The necessity of practice of visionair leadership by public administrator is brought up a matter in terms of the historical improvement of leadership with in this improvement period, in the framework of the place and features of visionary leadership is the summary of this study.KEY WORDSAdministration, Leadership, Vision, Visionary Leadership, Public Administration