Sürdürülebilirlik ve firma düzeyinde sürdürülebilirlik performans ölçümü
Sustainability and measuring sustainability performances at companies
  1. Tez No: 215672
  2. Yazar: ABDULHAMİT EŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında özet olarak sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirlik performans ölçümü üzerinde durulmuştur. Sürdürülebilirlik kavramının tarihçesi ve günümüze kadar olan gelişme ve tanımları anlatıldıktan sonra bu kavramın boyutları ve kurumsal sürdürülebilirlik anlatılmıştır. Sürdürülebilirlik performansını ölçmek amacıyla çok kriterli karar verme(ÇKKV) yöntemlerinden Entropi, Electre ve topsis yöntemleri kullanılmıştır.Çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlara sahip olan sürdürülebilir kalkınma, bugünkü nesillerin ihtiyaçlarını karşılarken gelecekte nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini ellerinden almamaktır. Bu genel anlamda firmaların sürdürülebilirliğini ölçmek için bu boyutlar ve bu boyutların sayısal verileri olan göstergeler kullanılmıştır.Bu tez çalışmasının verileri British Petrelium(BP) firmasının yıllık sürdürülebilirlik raporlarından alınmıştır. Bu verilerle BP firmasının 2003?2006 yılları arasındaki sürdürülebilirliği, Entropi, electre ve topsis yöntemleriyle ölçülmüştür. Değerlendirme sonuçları ve yeni çalışma alanlarıyla tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issues of sustainability and the assessment of sustainability are studied. The history of sustainability and the terms and definitions related to the it and development of the concept were discussed prior to the discussion of dimensions of sustainability and organizational sustainability.Entropy, Electre and Topsis techniques which are among the Multiple Criteria Decision Making Techniques were used in order to assess the sustainability performance. Sustainable development which covers the environmental, economic and social dimensions is the belief that the rights of future generations should not be taken away from them when providing the needs of the present generations. In this context, the dimensions were used in order to assess the susrtainability of the organizations by using the numerical data related to these dimensions.The data of this study was taken from the annual sustainability reports of BP. The sustainability of BP between 2003-2006 was assessed and evaluated by Entropy, Electre and Topsis techniques. The results of the study and the impications for future studies were also discussed at the conclusion of the study.