T.C. Sağlık Bakanlığı bütçesinin 1980'den günümüze gelişimi
Development of the budget of T.C. Ministry of Health since 1980
- Tez No: 215706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sağlık hizmetlerinin pahalı olması gelişmekte olan ülkelere mali yükler getirirken, sosyal devlet kavramının bir gereği olarak devletin özellikle koruyucu sağlık hizmetlerini yürütmekle yükümlü kalması bu konuda birçok politika önerileri oluşmasına yol açmıştır. Sürdürülebilir kalkınma, beşeri sermayenin korunmasıyla mümkündür. Bu beklentiye ulaşabilmek için, yaşam kalite ve standartlarının yükseltilmesi ve yükseltilmiş standartlara ulaşılabilirliğin artırılması gereklidir.Sağlık politikaları ulusal ve küresel hedeflere ulaşılmasının temel gerekliliği olan insan sağlığının korunması ve hastalıkların etkili sağaltımında yol güzergâhını belirler. Devletçe uygulanan politikaların hizmet piyasası için fırsatlar oluşturması ve devletin yükünü bu şekilde azaltmaya hizmet kalitesi artırılması açısından çalışması bir çözüm yolu olarak kabul edilebilir. Türkiye'de de 1960'dan bu yana sağlık göstergelerinde anlamlı ve hızlı iyileşmeler gözlenmiştir.Bu çalışma, ülkemizde uygulanan sağlık politikalarının değişik yönlerini, politikaların uygulamaya yansımalarını ve uygulamada yaşananları konu almaktadır.Çalışmanın amacı, özellikle 1980 sonrası dönemde uygulanan sağlık politikalarını değerlendirmek ve bugün gelinen noktada, daha uzun vadeli ve uygulamada daha az sorunlara yol açacak sağlık politikaları oluşturulmasının gerekliliğini ortaya koymak, politika yapıcılarına ve uygulayıcılarına az da olsa olumlu bir katkı sağlamaktır.. Birinci bölümde, sağlık kavramı ve sağlık hizmeti kavramı ele alınmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde, DSÖ, OECD, IMF gibi çok uluslu örgüt ve kuruluşların sağlık hakkındaki verileri ve politikaları çeşitli örneklerle değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü sağlık politikaları ve yıllar itibariyle değişimi, sağlık bütçe gelişimi, beş yıllıkkalkınma planları, hükümet programları, parti programları, anayasa ve çeşitli istatistiksel tablolar yardımıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
While high expenses in healthcare services bring burden to developing countries, governments maintaining their reponsibilities especially in conducting preventive healthcare services with regard to the social government concept has caused many politicy suggestions to emerge. Sustainable development is feasible with the conservation of human capital. Elevating life quality and standards and also access to these elevated standards is necessary for achieving this anticipated goal.Healthcare policies determine the route of human healthcare maitenance and of effective treatment methods of diseases, which are of vital significance in achieving national and global goals. Government-implemented policies presenting opportunities in the service arena and hence reducing the burden of governments in terms of operating as service quality enhancer can be considered as a resolution. From 1960 to date, expressive and rapid improvements in healthcare indicators have been observed in Turkey.This study consists in different aspects of healthcare policies, reflections of these policies onto implementation and points experienced in implementation.The objective of this study is to especially assess healthcare policies implemented within the period after 1980, to demonstrate the necessity of establishing healthcare policies which shall last a longer period of time and cause less problems in implementation, and to at least provide positive contribution to policy makers and implementing bodies.Healthcare and healthcare services concepts have been expressed to the first section. In the second section, healthcare-involved data and policies of multi-national organisations and establishments such as WHO, OECD, IMF have been examplified.In the third section, Healthcare policies and respective changes on annual basis in Turkey, healthcare budget development, five-year progress plans, gvernmental programs, party programs have been demonstrated with the help of the national constitution and several statistical tables.