Islamic banks and venture capital
  1. Tez No: 21571
  2. Yazar: MUZAFFER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇİZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII ÖZET Günümüzde Risk Sermaye şirketleri Avrupa'da ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli bir yere sahiptir. Gelecek vadeden girişimcilere sağladıkları faizsiz finans kaynakları ile bulundukları ülkelerin ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadırlar; böylece ekonomik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmişlerdir. Risk sermaye şirketlerinin Türkiye ve diğer islam ülkelerine getirilmesinde çok büyük faydalar vardır. Risk sermaye şirketlerinin bu ülkelerde kurulmasında en büyük katkıyı sağlayacak kurum bu ülkelerdeki mevcut islam bankalarıdır. Çünkü bu iki kurum arasında çok büyük yapısal benzerlikler vardır; daha da ötesi temelleri aynı noktaya, yani klasik islami iş ortaklığı olan“Mudaraba”ya dayanmaktadır. Hal böyle olunca, islam bankalarına Risk Sermaye şirketlerinin kurulması ve varlığını devam ettirmesi sürecinde önemli görevler düşmektedir. Ancak Risk Sermaye şirketlerinin Türkiye ve diğer islam ülkelerine islam bankaları kanalı ile getirilmesi halinde, yönetimsel ve finansal olmak üzere iki önemli problem ortaya çıkmaktadır. Yönetimsel Problem: İslam bankaları ile girişimci arasında doğrudan ilişki olmamalıdır. Çünkü islam bankalarının büyük ve bürokratik yapıları ile böyle bir ilişkiyi sürdürebilmeleri pratik olarak çok zordur. Bunun için bu ilişki Risk Ser maye şirketlerince yürütülmelidir. Finansal Problem: Kısa vadeli fonların uzun vadeli yatırımlara transfer edilmesi problemidir. İslam bankaları tarafından toplanan fonları çoğu kısa vadel idir. Buna karşın, Risk Sermayesi yatırımları uzun vadeyi gerektirmektedir. Bu durumda toplanan fonların vadeleri ile yatırımların vadeleri arasında bir uyum suzluk problemi ortaya çıkmaktadır. Bu problem ise Çizakça tarafından önerilen reform paketi ve para vakıfları modeli ile çözülebilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today Venture Capital Companies (VCC's) have a particular place in Eu rope and especially in the USA. They make a great deal of contributions to their countries by providing talented entrepreneurs with interest free financial sources; thus they have become vital part of their economies. To bring VCC's to Turkey and the other Islamic countries will power their economic developments. The present Islamic banks will obviously make the greatest contribution to the establishment of VCC's in Islamic countries. Because they are remarkable structural similarities between these two institutions. Moreo ver, they both are based on the same origin, which is classical Islamic business partnership -“Mudaraba”. This is why, the Islamic banks have to take on a cru cial role in the establishment process of VCC's as well as helping them survive in those countries. However, Islamic banks will face two important problems in the process of bringing VCC's to Turkey and Islamic countries through them. These are adminis trative and financial problems. Administrative problem: There should be no direct relationship between the Islamic bank and entrepreneur as Islamic banks will not practically be able to deal with entrepreneurs properly because of them having rigid bureaucratic struc tures. This is why, this relationship should be carried out through VCC's. Financial problem: The problem of transferring short term funds to long term investments. Most of the funds collected by Islamic banks are short-term funds. On the contrary, Venture Capital type investments usually need long terms. So a mismatching problem between fund and investment terms will reveal. This problem can be remedied by the reform package and cash waqfs proposed by Çizakça.