Geleneksel yapının kırılma sürecinde dindarlık (Oğuzeli örneği)
Religiousness in the breaking duration of the traditional system (The Oğuzeli model)
  1. Tez No: 215711
  2. Yazar: TARIK GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALEDDİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Modernizmin gelişen iletişim imkanlarının, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin geleneksel yapıda meydana getirdiği değişimlerin din ve dindarlık üzerindeki yansımalarını tespit etmek, seyrini belirlemek ve sebeplerini anlayabilmek için geliştirilen bu çalışma, kuramsal çerçevesinin yanı sıra geleneksel yapı özelliklerine sahip Oğuzeli'nde yapılan ampirik çalışma ile de somut verilere ulaşılmaya gayret edilerek öngörülen sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Modern eğitimin, teknolojinin ürettiği yeni yaşam tarzlarını kırsala taşıyan medyanın ve ekonomik kaygıların güçlendirdiği sosyal değişmenin, geleneksel yapıda kırılmalar meydana getirmekle kalmayarak din ve dindarlık üzerindeki farklılaşmalarını değerlendirebilmek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first objective of this empricial study is to identify the effect modernism, developing communication tools and scientific and technological developments on local traditional and religious life style in Oguzeli, Gaziantep. This specific place was chosen, for it has a unique traditional culture. In the next step, this study will also explore the impact of those changes in traditional daily life style on religion and daily religious behavior of people in this South-eastern town.