Siyasal propaganda araçlarının seçmen davranışı üzerindeki etkisi:Isparta örnek olayı
Effect of the instrument of political propaganda on the voter behaviour: case study in Isparta
  1. Tez No: 215710
  2. Yazar: ERDAL EKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışması siyasal propaganda araçlarının seçmen davranışına etkilerini araştırmaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilk olarak, siyasal propaganda ve seçmen davranışı ile ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra, Isparta ili merkezi sınırları içerisinde yapılan bir alan çalışması ile konu tartışma yoluna gidilmiştir.Siyasal partilerin özellikle seçim süreci içerisinde seçmenler üzerinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin tümü siyasal propaganda adı altında toplanmaktadır. Siyasal partiler bu faaliyetleri gerçekleştirirken birçok araç kullanmaktadır. İşte bu siyasal propaganda araçlarının seçmen davranışı üzerindeki etkisi çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur.İlk olarak seçmenlerin demografik özellikleri ortaya çıkarılmış ve bu özelliklerle de bağlantılı olarak siyasal propaganda araçlarının seçmen davranışı üzerindeki etki düzeyi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ana hatlarıyla çalışmanın sonunda siyasal propaganda araçlarının seçmen davranışı üzerinde bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu araçların kararlı seçmen olarak nitelenen seçmenler üzerinde çok yüksek düzeyde bir etkiye sahip olmadığı gibi önceden tahmin edilen bir sonuca da ulaşılmıştır.Genel anlamda siyasal partilerin kullandıkları siyasal propaganda araçlarının seçmenler üzerinde yarattığı etkilere değinilmiştir. Siyasal propaganda araçlarından özellikle kitle iletişim araçlarının daha yüksek düzeyde bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to research how instrument of political propaganda effects the voter behaviour. This work was, at first, dicused on a public survey that had been performed in Isparta county after a literature survey about political propaganda and voter behaviour.All working of the political parties in the election period have collected name of political propaganda. Political parties have used lots of instrument when they realized these fuctions. The effect of instruments of political propaganda on voter behaviour is the center wth our project.At first in the thesis, demographic characteristics of the voters has found and effects of instruments of political propaganda on voter behaviour has attempt to corrolate with these results.In summary we have accessed the result in our project to effect of instruments of political propaganda. But these instruments has not effectted on decisive voters.Generally we have reported effects of the instruments of political propaganda in our project. Finally in the instrument of political propaganda has imported so effective instruments which name ise mass communications.