Hibrit savaş yöntemlerinin NATO savunma politikalarına etkileri: Rusya'nın Kırım'ı ilhakı örneği
The effects of hybrid warfare tactics on NATO defence policies: The case of Russia's annexation of Crimea
  1. Tez No: 1008761
  2. Yazar: MUAMMER AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ALPAY KARASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Hibrit savaş, savaşın değişen karakterini anlamaya ve açıklamaya yönelik geliştirilen kavramlardan bir tanesidir. Hibrit savaşa yönelik akademik ilgi, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesiyle daha da artmıştır. Buna karşın Türkçe literatürde, ilgili araştırmaların genelde hibrit savaşın saldırı ve tehdit boyutuna odaklandıkları, hibrit savaşın savunma boyutunun ise yeterince üzerinde durulmadığı görülmüştür. Halbuki Kırım'ın ilhakı sürecinde, hibrit savaş gibi geleneksel olmayan bir savaş biçimine karşı geleneksel savunma politikalarının yetersiz kaldığı anlaşılmıştır. Bu nedenle de hibrit savaş yöntemleri karşısında savunma politikalarının yeniden değerlendirilmesi bir zorunluluk hâlini almıştır. Bu araştırma, Rusya'nın kullandığı hibrit savaş yöntemlerinin savunma politikaları üzerindeki etkisinin, Sovyet/Rus yayılmacılığını durdurmak amacıyla kurulan NATO'nun savunma politikalarının incelenmesi ile daha bütüncül ve açıklayıcı bir çerçevede sunulabileceği varsayımından hareket etmektedir. Böylece, literatürde var olan söz konusu boşluğun da doldurulması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede araştırmanın amacı, Rusya'nın kullandığı hibrit savaş yöntemlerinin NATO savunma politikaları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden tekli durum çalışması kullanan, verilerin doküman incelemesi yoluyla toplanıp betimsel analiz yöntemiyle analiz edildiği ve tümevarım yönelimini benimseyen bir araştırmadır. Araştırma bulguları, NATO'nun Soğuk Savaş sonrası dönemde öncelik verdiği kriz yönetimi ve iş birliğine dayalı güvenlik anlayışından yeniden kolektif savunma ve caydırıcılık eksenine yöneldiğini göstermektedir. Kırım'ın ilhakı sonrasında NATO'nun tehdit algısı genişlemiş olup hibrit tehditlerin de İttifak'ın kolektif savunma ilkesini (5. madde) tetikleyebileceği ve geleneksel olmayan tehditler karşısında dayanıklılığı merkeze alan bütüncül bir savunma ve güvenlik politikası ön plana çıkmıştır. Sonuç olarak, Kırım'ın ilhakı NATO savunma politikalarında hem bir kırılma noktası hem de mevcut yapının yeni tehdit ortamına uyum sağlamasını hızlandıran bir değişim katalizörü olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hybrid warfare is one of the concepts developed to understand and explain the changing character of war. Academic interest in hybrid warfare has increased significantly following Russia's annexation of Crimea in 2014. However, a review of the Turkish literature indicates that existing studies have largely focused on the offensive and threat dimensions of hybrid warfare, while its defensive dimension has not been sufficiently examined. Yet, as observed during the annexation of Crimea, conventional defense policies have proven inadequate in countering a non-traditional form of warfare such as hybrid warfare. Therefore, reassessing defense policies in the face of hybrid warfare methods has become a necessity. This study is based on the assumption that the impact of hybrid warfare methods employed by Russia on defense policies can be presented within a more comprehensive and explanatory framework through an examination of NATO's defense policies, originally established to deter Soviet/Russian expansionism. In this way, the study also aims to fill the existing gap in the literature. In this context, the aim of the study is to examine the impact of the hybrid warfare methods used by Russia on NATO's defense policies. The study adopts a qualitative research design based on a single case study. The data were collected through document analysis and analyzed using descriptive analysis within an inductive framework. The findings indicate that NATO has shifted from its post–Cold War emphasis on crisis management and cooperative security toward a renewed focus on collective defense and deterrence. Following the annexation of Crimea, NATO's threat perception has broadened, and it has been acknowledged that hybrid threats may also trigger the Alliance's collective defense principle (Article 5). Accordingly, a comprehensive defense and security approach centered on resilience has come to the fore in response to non-traditional threats. In conclusion, the annexation of Crimea is assessed as both a turning point in NATO's defense policies and a catalyst for change that has accelerated the adaptation of the existing structure to the evolving threat environment.