İşletmelerde planlama ve finansal performans kriterleri arasındaki ilişkinin çok değişkenli istatistiksel analizi üzerine bir araştırma
A research on multivariate statistical analysis of relation between planning and financial performance criteria in organizations
  1. Tez No: 215742
  2. Yazar: MELİH AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞENYAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Biçimselleşme süreci, işletmelerin yakın çevreleriyle olan uyumlaşmasının ve bu uyumlaşma davranışının giderek biçimsel bir gelişim ile sonuçlandığını göstermektedir. Diğer bir tanımla, biçimselleşme süreci, kurumların yapı ve işleyiş özellikleri ile çevrenin özellikleri arasındaki benzerliği ve örgütsel yapılarda zamanla oluşan benzeşmeyi açık bir şekilde göstermektedir.Biçimselliğin önemli unsurlarından olan planlama, planlama sürecini yazılı plânlar, bütünleşik ilişkiler ve izleme şeklinde sistematik bir düzenleme içine alır. Planlamanın bu önemine rağmen araştırmacılar, planlamanın biçimsel rolü üzerinde her zaman fikir birliği sağlayamamaktadır. Beş endüstri grubundaki işletmeleri inceleyen bu araştırma, biçimsel plan uygulayıcısı işletmelerin finansal performansları ile sözel plan uygulayan ve plan uygulamayan işletmelerin finansal performanslarını karşılaştırmaktadır.Bu araştırma planlamayı hiçbir şekilde uygulamayan işletmelerden biçimsel planlama uygulayıcılarına kadar uzanan geniş bir yelpazede değerlendirildiğinde biçimsel planlama ile finansal performans arasında bir ilişkinin olabileceği hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Institutionalization process has usually concluded that organizations always tend to harmonize with their own environment and this attitude eventually leads to an organizational progress. Moreover, institutionalization process evidently shows that organizations? structural and operational characteristics have some resemblance to the characteristics of its own environment and this gradually brings up another similarity along with organizational structures.Formal planning process codifies the planning process with written plans, integrated involvement, and follow-up. However, despite the presumed importance of planning, researchers have not always agreed on the role of formality. By surveying organizations across five industry groups, this study compared the financial performance of organizations that employ formal planning practices against those that plan only informally and those that do not plan at all.This study supports the hypothesis that there is a relationship between the formality of planning and financial performance results, particularly if the continuum used runs from no planning to formal planning.